Κύπελλο: Στους "16" οι μεγάλοι (upd)

Με τέρμα του ταξιάρχη Φούντα στο 35’ (κεφαλιά μετά από σέντρα του Παντελιάδη), ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε νικηφόρα και από τις Σέρρες και έκλεισε με το απόλυτο την β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Πανσερραϊκός, ο οποίος ήθελε μόνο τη νίκη και ταυτόχρονα αποτέλεσμα στο Κισσαμικός-Καλλονή, το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ακόμα και να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά βρήκε απέναντί του έναν εξαιρετικό Θεοδωρόπουλο ο οποίος κράτησε το μηδέν. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε ρυθμός με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και τον Αστέρα να κλείνει με τον καλύτερο τρόπο την δεύτερη φάση του Κυπέλλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Μέλκας, Στεργιανός, Κιόσε, Κουκόλης, Καψάλης, Ολίσε (69' Ρούτσης), Ανδρέου, Παπαστεργίου, Ραμίρεζ (62' Μπαλού), Πόποβιτς (Τσοχασβίλι), Αγγελούδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Τορμένα, Αλόκο, Μουκάμ, Ντουντού, Γουάτο (46' Τοσκάνης), Δημούτσος, Ντε Μπλάσις (46' Χαμντανί), Φούντας (80' Ζησόπουλος), Σκούρτης.

Πέρασαν Πανιώνιος, Καλλονή

Την ομάδα της Τρίπολης ακολούθησε ως δεύτερη στον 8ο όμιλο η Καλλονή που νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Κισσαμικό στην έδρα του.
Ο Πανιώνιος επίσης προκρίθηκε στην επόμενη φάση αφού έκανε επίσης το 3Χ3 με διπλό (1-2) στην Κρήτη επί του Εργοτέλη, ο οποίος όμως προκρίθηκε (χάρη στη διαφορά τερμάτων) παρά την ήττα του και την ισοβαθμία με τη Ζάκυνθο που επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού.

Πρόκριση με Φουστέρ ο Ολυμπιακός

Ο Νταβίντ Φουστέρ επέστρεψε με γκολ και έστειλε στον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στο «χωράφι» της  Ριζούπολης οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 2-1 του Απόλλωνα (Φουστέρ 45+1’, 85’, ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Βαλεριάνος στο 52’) και συνεχίζουν στη διοργάνωση, σε αντίθεση με τον πρωτοπόρο της Football League, που έμεινε εκτός.