«7άρα» με «αέρα» πρωταθλήτριας η Μικτή Παίδων (pics)

Έχοντας ήδη αναδειχθεί πρωταθλήτρια του 11ου ομίλου του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Παίδων, η Μικτή Μεσσηνίας παρέδωσε ένα φοβερό «σόου» στον Κορδία, επικρατώντας με 7-1 (!), της Λακωνίας και τερμάτισε με 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 11ο όμιλο με 20 συνολικά τέρματα υπέρ και μόλις 3 κατά.
Πρωταγωνιστές ήταν οι Ζώτος (χατ τρικ και 1 ασίστ στο 2ο μέρος μόνο) και Δημητρίου (χατ τρικ και 2 ασίστ), οι οποίοι συνεργάστηκαν άψογα στην επανάληψη μετά την είσοδο του πρώτου και μονοπώλησαν τα 5 από τα 6 τέρματα της Μικτής Παίδων!
Στο 1ο ημίχρονο η Μεσσηνία είχε ελαφρά υπεροχή και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Λακωνία με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ.
Μόλις στο 4ο λεπτό οι Μεσσήνιοι άνοιξαν το σκορ όταν μετά από σέντρα από δεξιά του Λαμπρόπουλου, ο Πανουτσόπουλος έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας και δεν μπόρεσε να την διώξει και ο Σερπάνος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στην επανάληψη η Λακωνία μπήκε πιο δυνατά και στο 45΄, μετά από σέντρα από τα αριστερά η άμυνα της Μεσσηνίας ολιγώρησε και ο Δρούσιας με κοντινό πλασέ σκόραρε, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα σε σώμα αμυντικού.
Η είσοδος του Ζώτου στο ημίχρονο ωστόσο άλλαξε την ροή του αγώνα όπως αποδείχθηκε μετά την ισοφάριση της Λακωνίας και τα τέρματα άρχισαν …να ρέουν!
Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 5 λεπτά καθώς ο Ζώτος με ωραίο ψηλοκρεμαστό βολέ εκτός περιοχής, μετά από μπαλιά του Μωραγιάννη από δεξιά, «κρέμασε» τον Πανουτσόπουλο και έβαλε εκ νέου μπροστά τους Μεσσήνιους σε 2-1.
Ο σκόρερ έγινε …δημιουργός στο 54΄ όταν βρέθηκε στα αριστερά της περιοχής και έκανε το γύρισμα, με τον Δημητρίου, αφού πρώτα προσποιήθηκε, να σκοράρει από κοντά για το 3-1.
Ο ίδιος παίκτης 2 λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Πανουτσόπουλου από γύρισμα από δεξιά του Κωστέα και με δυνατό πλασέ πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας παράλληλα το 4-1!
Δημητρίου – Ζώτος συνεργάστηκαν και πάλι στο 60΄, με τον πρώτο να κάνει το γύρισμα από αριστερά μετά από ατομική προσπάθεια και τον δεύτερο με ωραίο συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-1.
Όπως και στο 5ο, έτσι και στο 6ο τέρμα ο Δημητρίου έβγαλε με ωραία κάθετη μπαλιά στον Ζώτο ο οποίος με σουτ συρτό από τα δεξιά στο ύψους του πέναλτι σημείωσε το 6-1, κάνοντας παράλληλα χατ τρικ!
Στο 75΄ ο Μεϊντάνης με πολύ δυνατός σουτ από τα δεξιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και 1 λεπτό αργότερα ο Δημητρίου κε φοβερή γυριστή κεφαλιά στο 1ο δοκάρι, από κόρνερ του Οικονομέα διαμόρφωσε το τελικό 7-1!!!
● Διαιτητές: Ι. Κουτσαναστάσης, Π. Ηλιόπουλος, Η. Ρέκκας
ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Καραχάλιος, Μωραγιάννης, Οικονομέας, Παπαθεοδωρίδης, Νικολακόπουλος, Χαρλέπας, Λαμπρόπουλος Σερπάνος, Κωστέας, Δημητρίου, Τσιγαρίδης. Στο 2ο μέρος αγωνίστηκαν και οι Ζώτος, Γιαννόπουλος, Μεϊντάνης, Βρυώνης, Κάτσος, Λυμπερόπουλος και Αντωνόπουλος.
ΕΠΣ ΛΑΚΩΝΑΣ: Πανουτσόπουλος, Χελιώτης, Ζαΐμης, Δρούσιας, Γορανίτης, Μάνος, Αποστολόπουλος, Δημητρακάκης, Φίφλης, Μπάροβιτς, Μέγρης. Στο 2ο μέρος αγωνίστηκαν και οι Καλογερόπουλος, Λεοντακιανάκης, Αντωνίου, Τερζής, Σουμάκης και Ρέμπης.