Καλαμάτα BC-Κεραυνός Αιγίου 61-54: Ξεπέρασε το άγχος της «πρωτάρας» και πέτυχε ιστορική νίκη (pics)

Μια ιστορική νίκη πέτυχε πριν από λίγο η Καλαμάτα BC, επικρατώντας με 61-54 του Κεραυνού Αιγίου στην «Τέντα» και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην Γ΄ Εθνική, στην οποία συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Η καλαματιανή ομάδα χρειάστηκε να ξεπεράσει το αγχωμένο ξεκίνημα μπροστά σε 800 (!) περίπου φίλους της και απέναντι σε μια ομάδα με πολύχρονη εμπειρία πάνω στην κατηγορία.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το σύνολο του Θεόδωρου Γιαννακόπουλου ήταν «μουδιασμένο», έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχο στις βολές, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι έμπειροι παίκτες του Κεραυνού και έχτισαν διαφορά 10 πόντων (5-15) στο τέλος της 1ης περιόδου.
Ωστόσο, στο δεύτερο 10λεπτο η είσοδος των Γεωργανά και Σκοπέτου φάνηκε να αναζωογονεί την γηπεδούχο ομάδα και άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, κάτι που αποτυπώθηκε στο σκορ (15-19, 17-19) με την Καλαμάτα μάλιστα να παίρνει κεφάλι στο σκορ στα τελευταία λεπτά και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +5!
Στην επανάληψη οι κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους Αχαιούς να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε της 3ης περιόδου.
Σαν να μην έφτανε αυτό, πρώτα μείωσαν εκ νέου το σκορ και πέρασαν μπροστά στα μέσα της τελευταίας περιόδου (36΄) με 51-50. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο η άμυνα «έσφιξε» και «μίλησαν» οι Μπάκας-Δελής που κουβάλησαν στις πλάτες τους την «μελανόλευκη» ομάδα, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια που την έφεραν στο +6 (57-51) με σερί 7-0!
Το μόνο που κατάφεραν οι Αιγιώτες ήταν να μειώσουν σε 54-59, πριν «σφραγίσει» την νίκη ο Τσικούρης με 2 βολές στο φινάλε.
Η νίκη αυτή πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, τεχνικό επιτελείο, διοίκηση και φιλάθλους οι οποίοι έγιναν ένα «κουβάρι» με την λήξη της αναμέτρησης!
ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 61-54
10λεπτα: 5-15, 29-24, 44-40, 61-54
Διαιτητές: Καλαϊτζάκης-Αντωνίου
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιαννακόπουλος): Δρακόπουλος, Λουρμπέας 2, Σκοπέτος 11 (3), Μαγιντόμπε 3 (1), Σπηλιώτης, Γεωργανάς 6, Μπάκας 15, Κουτίβας 5, Δελής 10, Τσικούρης 9 (1)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓ.(Καραγιάννης): Στογιάνοβιτς 6, Δούρος, Χριστοδουλόπουλος 10 (2) Κάντας, Φωτίου 19 (2) Ζυγάς, Σκλάβος 11 (1), Σούλης, Κόλλιας, Σκόνδρας, Καραγιάννης 8.