Βαριά ήττα για τον Σπαρτιατικό

Ένα κάκιστο β΄ δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Σπαρτιατικό να χάσει την επαφή του με το σκορ και να ηττηθεί με το βαρύ 76-46 στην Κόρινθο από τον τοπικό Κ.Α.Ο.Κ.
Οι Λάκωνες δέχθηκαν ένα επιμέρους 25-9 στην 2η περίοδο και βρέθηκαν 22 πόντους πίσω στο ημίχρονο, με την διαφορά να παίρνει περαιτέρω διαστάσεις στην 3η περίοδο με τους Κορίνθιους να αποκτούν προβάδισμα 29 πόντων (61-32) και να τελειώνουν ουσιαστικά το ματς.
Ο μοναδικός διασωθείς από τον Σπαρτιατικός ήταν ο Παπαδάκος που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 8 περισσότερους από τον 2ο σκόρερ της ομάδας που ήταν ο Αγγελόπουλος!
Δεκάλεπτα: 16-10, 41-19, 61-32, 76-46
Διαιτητές: Ορφανός Ι. - Σκαλτσής
ΚΑΟΚ (Δημήτρης Μανωλιτσάκης): Δανιήλ 21 (2), Αναγνωστόπουλος 12, Πάππος 10 (1), Μπολάνος, Κατσαμάκης 7, Τσακιρίδης 8 (1), Πράττης 6 (2), Μακρής, Γκιώνης, Σταυρόπουλος 5, Σταυριανόπουλος 7 (1), Μάγλος.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Γιάννης Νάνος): Παπαδάκος 16 (4), Αγγελόπουλος 7 (1), Θεοδωρόπουλος, Σταθάκος 4, Μανιατάκος 4, Αργυρούλης 2, Τζατζάς 3 (1), Αλεξόπουλος 4 (1), Κατσούλης, Αναγνωστάκος 4, Τσαλακίδης, Δόρλης 2.