Αλέξανδρος Ντι Μπενεντέτο

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Άτλας, που επικράτησε με 60-53 του ΑΟ Θουρίας στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην Τέντα.
Η ομάδα του Αντώνη Παυλή ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο 10λεπτο, ήταν πολύ εύστοχη πίσω από τα 6.75 που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα και έφτασε στην 4η της νίκη στο πρωτάθλημα και τους 14 βαθμούς, όσους έχει και η Θουρία.
Ήταν ένα εξαιρετικό σε διακύμανση παιχνίδι, καθώς οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να αποσπαστούν με περισσότερους από 5 πόντους, με το σκορ να εναλλάσσεται καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι το 4ο δεκάλεπτο.
Ο Άτλας ανέβασε ελαφρώς τη διαφορά (47-40, 52-46, 58-52) και κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι το τέλος, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στα ριμπάουντ, την ευστοχία του στα τρίποντα και τα πολλά λάθη των τυπικά φιλοξενούμενων.
10λεπτα: 12-16, 30-31, 41-39, 60-53
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Καρδαράς
ΑΤΛΑΣ (Παυλής): Τσούλος, Δελφάκης 6 (1), Σαρρής 5 (1), Λαμπρινός 9 (3), Παναγιωτακόπουλος 15 (3), Ροβολής 7 (1), Λουκάς 3, Παναγιωτόπουλος 15 (1)
ΘΟΥΡΙΑ: Μπαλόπουλος 9 (3), Ζάγουρας 7, Φρόνιμος 11 (2), Σίσσιου 2, Τσαβλής 3 (1), Αναστασόπουλος 7, Γκουμένι, Λιανός 8, Παυλής 6

Σε τροχιά δυάδας παρέμεινε η Αναγέννηση Παραλίας, που επικράτησε με 1-0 του Μιλτιάδη στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Αθλ. Κέντρο της ΕΠΣΜ στον Κορδία και εξακολουθεί να ισοβαθμεί με τον Πανθουριακό στην 2η θέση.
Ο Κώστας Αργυρόπουλος ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 27ο λεπτό, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» το Πυργάκι το οποίο δεν είχε λύσεις, είναι πλέον εμφανώς αποδυναμωμένο και παραμένει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας δυο σερί ήττες.
Σε γενικές γραμμές το σύνολο του Αντώνη Μαυρέα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, είχε αρκετές ευκαιρίες αλλά ήταν και αρκετά φλύαρο στην επίθεση, φτάνοντας δύσκολα στην τελική πάσα, ενώ είδε τον νεαρό Αλεξόπουλο να πραγματοποιεί αρκετές πολύ καλές επεμβάσεις.
Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας και κάποιες καλές φάσεις με τους Μουλιάτο-Τρίψα-Τριανταφυλλάκη, πριν έρθει το γκολ στο 27ο λεπτό.
Ο Τρίψας εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Αργυρόπουλος με κεφαλιά μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αλεξόπουλου.
Ο Μιλτιάδης είχε δυο καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο, όμως τόσο ο Βέλλης, όσο ο Παυλόγιαννης δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα τετ α τετ στα οποία έφτασαν κοντά.
Παρ’ ότι δημιουργούσε, η Αναγέννηση δεν μπορούσε να σκοράρει, έχοντας μάλιστα και δοκάρι με τον Τρίψα σε απευθείας φάουλ, ενώ οι Μάρης-Τριανταφυλλάκης νικήθηκαν από τον Αλεξόπουλο, με το 1-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Διαιτητές: Γ. Μπλάνας, Ε. Ζαρακοβίτης, Ι. Γιαννέτσος
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μαυρέας): Λίβας, Γερμάνης, Κορομηλάς, Δουρούμης, Βεργόπουλος, Δασκαλάκης (84΄ Μάντης), Αργυρόπουλος, Μουλιάτος (60΄ Μπαλαλάς), Τρίψας, Μάρης, Τριανταφυλλάκης
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Στυλιανόπουλος): Αλεξόπουλος, Ταχίρι, Βέλλης, Γαλάνης, Διαμαντόπουλος, Κάππος, Κοτσίρης, Παλιάς, Βασιλόπουλος, Τσέρτος, Παυλόγιαννης

Αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, ο Ακάδημος νίκησε τον ΝΟ Πύλου με 67-49 και σημείωσε την 2η του νίκη στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, παίρνοντας παράλληλα τεράστια βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.
Όσο για την Πύλο, τα πράγματα δείχνουν πλέον σχεδόν ακατόρθωτα καθώς παραμένει χωρίς νίκη σε 10 αγώνες και μετά την ήττα από τον Ακάδημο, βλέπει την ζώνη να απομακρύνεται επικίνδυνα.
Η καλαματιανή ομάδα χρειάστηκε δυο εξαιρετικές περιόδους (2η και 4η) για να πάρει μεγάλο προβάδισμα απέναντι στους φιλοξενούμενους, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Κριμιλή που σταμάτησε στους 22 πόντους και είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Π. Γιαννακόπουλο.
Μέχρι και το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, η Πύλος βρισκόταν κοντά στο σκορ (16-14) όμως ένα απίστευτο ξέσπασμα του Ακάδημου έφερε το ματς στο 37-18 στο ημίχρονο, κάτι που μεταφράζεται σε ένα επιμέρους 21-4!
Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και άρχισαν σιγά σιγά να «ροκανίζουν» την διαφορά με τον Ζευγίτη να παίρνει μπρος και μάλιστα μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό το σκορ.
Ο Ακάδημος, παρά την προσπάθεια της Πύλου, συνέχισε να ελέγχει το ματς και να διατηρεί απόσταση ασφαλείας (+10 και πάνω) στην 4η περίοδο με τον Κριμιλή να σκοράρει ακατάπαυστα έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους, φτάνοντας εύκολα μέχρι το τελικό 67-49,
10λεπτα: 16-10, 37-18, 49-37, 67-49
Διαιτητές: Ρίζος-Καρδαράς
ΑΚΑΔΗΜΟΣ: Διαμαντόπουλος 2, Καραγγελής, Στρατόπουλος 7 (1), Κριμιλής 22, Π. Γιαννακόπουλος 17 (2), Πετεινάρης 6, Ν. Γιαννακόπουλος 5 (1), Σαμπαζιώτης 5, Καραμπάτσος 3
ΝΟ ΠΥΛΟΥ: Καλογερόπουλος 7, Ζευγίτης 12 (1), Τσαγκλής 5 (1), Κατσίγιαννης 6 (1), Αρβανίτης 6, Γιαννόπουλος, Αντωνόπουλος 8, Πόπορης, Θεοδωρόπουλος 5 (1), Μαρίνης

Με τον Παναγιώτη Χαρίτο να αναδεικνύεται «χρυσός» σκόρερ και να ισοφαρίζει λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, ο Μεσσηνιακός κατάφερε να αποσπάσει το «Χ» με σκορ 2-2 στην έδρα του από τον Παπαφλέσσα Χώρας!
Το σύνολο του Γιώργου Μηλίτση βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Νούλα και Χαρίτο να «απαντούν» σε αυτά των Κ. Δημόπουλου και Σκουφάκη αντίστοιχα.
Μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας και μια ελαφριά υπεροχή στο γήπεδο, όμως ο Μεσσηνιακός ήταν περισσότερο φλύαρος παρά αποτελεσματικός, κάτι που απέφερε το πρώτο γκολ του Παπαφλέσσα στο 20ο λεπτό με «δράστη» τον Κ. Δημόπουλο.
Οι «πράσινοι» είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά η μπάλα δεν έφτανε με αξιώσεις στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν εύκολα το ματς στην άμυνα και να κρατούν το υπέρ τους 0-1 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.
Όπως ακριβώς ολοκληρώθηκε το α΄ μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με τους γηπεδούχους να είναι κάκιστοι επιθετικά, μέχρι και το 60ο λεπτό όταν και άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς.
Ο Νούλας με κεφαλιά έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» στο 66΄ και έφερε το ματς στα ίσια, όμως η Χώρα αντέδρασε και αφού άρχισε να χάνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, έφτασε στο 2ο γκολ με εκπληκτικό γκολ του Σκουφάκη στο 72΄!
Λίγο αργότερα οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κουλουρά από τον Θεοδ. Τσόπελα, όμως ο κ. Νίκας δεν είδε παράβαση. Η φάση αυτή είχε ως αποτέλεσμα ο Γιώργος Μηλίτσης να αποβληθεί από τον πάγκο του Μεσσηνιακού για διαμαρτυρία…
Ωστόσο ο Μεσσηνιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη: κατάφερε για ακόμα μια φορά να ισοφαρίσει στην εκπνοή με πλασέ του Χαρίτου και να «σώσει» τον Μεσσηνιακό!
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
12΄ ο Δ. Γιαννακόπουλος «πλάκαρε» για τον Τρικουράκη που έπιασε το δυνατό χαμηλό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Μίντζηρας μπλόκαρε σταθερά
20΄ ΓΚΟΛ 0-1 ο Καγιάς με ωραία μπαλιά όντας με πλάτη βρήκε τον Κ. Δημόπουλο που έφυγε στα δεξιά, στην πλάτη του Στ. Γαβρά και με διαγώνιο βολέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κ. Γαβρά
26΄ δυνατό σουτ του Αντ. Τσόπελας εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μεσσηνιακού
57΄ ο Αντ. Τσόπελας με εξαιρετική προσωπική ενέργεια ξεκίνησε από τον χώρο του κέντρου και αριστερά και μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα όμως ο Κ. Δημόπουλος στο 2ο δοκάρι νικήθηκε από κοντά από τον Κ. Γαβρά που ήταν έτοιμος
66΄ ΓΚΟΛ 1-1 ο Ξυνός έκανε τη μπαλιά από αριστερά και ο Νούλας που κινήθηκε ως κρυφός φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από την μικρή περιοχή, με τον Μίντζηρα να αιφνιδιάζεται
68΄ ο Δημόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βγήκε τετ α τετ με τον Κ. Γαβρά, όμως καθυστέρησε να πλασάρει και οι αμυντικοί τον «έκοψαν»
70΄ γύρισμα του Δημόπουλου από αριστερά, ο Αντ. Τσόπελας μόνος του στην μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να πλασάρει, κάνοντας «τσαφ»!
72΄ ΓΚΟΛ 1-2 ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τέρμα από τον Σκουφάκη, που έπιασε μακρινό βολέ σέντρα «σουτ» από τα δεξιά και έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Κ. Γαβρά!
80΄ ο Αντ. Τσόπελας έκανε το βολέ από αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
81΄ μεγάλη ευκαιρία για τον Μεσσηνιακό, όταν Κουλουράς-Παπαδήμος έπαιξαν ωραία το 1-2, ο πρώτος μπήκε στη περιοχή από δεξιά αλλά κόπηκε πριν πλασάρει από τον Μίντζηρα με τη μπάλα να φτάνει στον Νούλα που έκανε το σουτ από κοντά με τον πορτιέρο της Χώρας εξουδετερωμένο, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στην αγκαλιά του Μίντζηρα!
85΄ ο Κουλουράς έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Παπαδήμο να κάνει το πλασέ με τη μια και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
91΄ ΓΚΟΛ 2-2 ο Κριτσωτάκης έκανε το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Χαρίτος με πανέμορφο γυριστό πλασέ από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
Διαιτητές: Δ. Νίκας, Δ. Γιαννακλής, Ν. Τσίρμπας
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Μηλίτσης): Κ. Γαβράς, Χαρίτος, Ξυνός, Στ. Γαβράς (52΄ Αρβανίτης), Νούλας, Κουλουράς, Κριτσωτάκης, Δ. Γιαννακόπουλος, Παν. Γιαννακόπουλος, Θεοδωρόπουλος (46΄ Παπαδήμος), Μαγουλιανίτης (39΄ Τσιριγώτης)
ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ (Λίτσας): Μίντζηρας, Κυριακόπουλος, Μαθιός, Θεοδ. Τσόπελας (83΄ λ. τρ. Γρηγορόπουλος), Σκουφάκης, Δημ. Κανελλόπουλος (68΄ Καλογερόπουλος), Ρουσσόπουλος, Γκεβόρι, Δημόπουλος, Κούγιας, Αντ. Τσόπελας

Πλούσια αγωνιστική δράση περιλαμβάνει το Σαββατοκύριακο που διανύουμε το πρόγραμμα των τοπικών αναμετρήσεων του Νομού μας.
Το Sport365 θα σας μεταφέρει LIVE στα γήπεδα της Μεσσηνίας για τους σημερινούς (21/01) αγώνες όλων των κατηγοριών! Ας δούμε το πρόγραμμα (μπορείτε να δείτε τις βαθμολογίες της κάθε κατηγορίας, πατώντας πάνω στην λέξη ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ).

Α΄ Κατηγορία - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(16η αγωνιστική)
Α.Σ. ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 6-1 (25΄ Ντόκο, 34΄, 63΄, 89΄ Χελάς, 40΄, 46΄ Πανταζής - 44΄ Κούτρης) ΤΕΛΙΚΟ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - Α.Ο. ΦΑΡΑΙ 1-2 (79΄ Μάλαμας-65΄Σταματελόπουλος, 72΄ Σπανός) ΤΕΛΙΚΟ

(15η αγωνιστική)
ΑΣΤ. ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1-2 (33΄ Σταθόπουλος - 55΄, 82΄ Σπαντιδέας) ΤΕΛΙΚΟ
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Γ.Σ. - ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ 2-2 (66΄ Νούλας, 72΄ Σκουφάκης-20΄ Κ. Δημόπουλος, 92΄ Χαρίτος) ΤΕΛΙΚΟ

ΑΟ ΦΥΤΕΙΑΣ - Α.Ο. ΠΑΤΙΣΤΑ (11:00)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ - Α.Ο. ΜΕΘΩΝΗΣ (12:00)
ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ - Α.Ε. ΛΟΓΓΑΣ
ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ - ΑΣ ΦΥΤΕΙΑΣ

Γ΄ Κατηγορία- ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(13η αγωνιστική)
ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ - ΑΟ ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0-1 ΤΕΛΙΚΟ
ΘΗΣΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΑΠΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΙΚΑΡΟΣ (11:00)
Α.Ο. ΛΑΙΪΚΩΝ - ΝΕΔΟΥΣΑ ΑΛΑΓΟΝΙΑΣ (12:00)
ΝΕΣΤΩΡ ΠΥΛΟΥ - ΑΣ ΔΑΝΑΟΣ
Α.Ο. ΒΕΡΓΑΣ - ΑΠΣ ΑΡΙΣ (18:00)

Παρασκευή, 20 Ιανουάριος 2017 12:35

Β΄ ΤΟΠΙΚΗ: Οι «σφυρίχτρες» των δυο ομίλων

Φουλ αγωνιστική δράση και πάλι στην Β΄ τοπική με την διεξαγωγή 12 αγώνων για τους δυο ομίλους και η ΕΠΣΜ ανακοίνωσε τα ονόματα που θα αναλάβουν το δύσκολο έργο της διαιτησίας των αγώνων αυτών: