ΑΕ Σπάρτης-Απόλλων Τρίπολης 60-69: «Έβρεχε» …τρίποντα!

Ακόμα …τρίποντα βρέχει στο κλειστό της Σπάρτης, μετά το τεράστιο «διπλό» του Απόλλωνα Τρίπολης επί της τοπικής Αθλητικής Ένωσης με σκορ 69-60!
Το σύνολο του Χρήστου Γεννιά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους στο ημίχρονο, μείωσε στην 3η περίοδο και με ένα απίστευτο επιμέρους 26-12 στο τελευταίο 10λεπτο έφτασε στην νίκη, σημειώνοντας παράλληλα συνολικά 14 τρίποντα στο ματς!
Τα μισά από αυτά μάλιστα, ήρθαν στην 4η περίοδο, κατά την διάρκεια της οποίας ήρθε η ολική ανατροπή από τον Απόλλωνα ο οποίος έφτασε τις νίκες στο πρωτάθλημα, ισοβαθμώντας στη βαθμολογία με τους ΑΟ Θουρίας και Άτλα.
Κορυφαίος των νικητών ο Σακελλαράκος που σταμάτησε στους 23 πόντους, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Μικρό, Καρνέζη και Παππά. Οι τέσσερις προαναφερθέντες πέτυχαν τα 13 από τα 14 τρίποντα!
Όσο για την Σπάρτη, πήγε χαμένη η εξαιρετική εμφάνιση του Γκλέκα (17 π.) που είχε ως στήριγμα τους Αλικάκο-Λιάσκο.
10λεπτα: 18-10, 33-22, 48-43, 60-69
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Ντάσι
ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ (Χίος): Λιόλιος 7 (1), Κανελλόπουλος 7 (1), Τσαγκαρούλης 4, Χαλούλος 2, Λιάσκος 10, Καρκαβίλας 4, Αλικάκος 9 (1), Γκλέκας 17 (2)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γεννιάς): Κουρέτας, Παπαχαραλάμπους 3 (1), Παππάς 12 (3), Παναγιώτου, Μικρός 15 (3), Χλέπας 2, Καναβός, Λιακόπουλος 3, Σακελλαράκος 23 (4), Καμπυλαυκάς, Καρνέζης 11 (3)