Πήραν τον «τελικό» και ανέβηκαν στην Β΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ οι Λύκοι Σπάρτης!

Μετά την Χώρα, οι Λύκοι Σπάρτης έγιναν η 2η ομάδα που ανέβηκε στην Β΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ μετά την νίκη τους επί της Ομόνοιας με 43-38 σε έναν από τους δυο «τελικούς» της ημέρας που έγιναν στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β΄ φάσης της Γ΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Οι Λύκοι έφτασαν τις τρεις νίκες, όσες έχει και ο Πρωτέας που νίκησε την Χώρα με 66-62, όμως υπερτερούν στην ισοβαθμία έναντι της καλαματιανής ομάδας και έτσι, από του χρόνου θα αγωνίζονται στην παραπάνω κατηγορία.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με την Ομόνοια να προηγείται με 11-5 στην πρώτη περίοδο με το δίδυμο Γ. Γιαννακόπουλου – Μιχαλόπουλου να βρίσκεται σε καλή μέρα και διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο.
Ωστόσο στην 3η περίοδο οι Σπαρτιάτες αντέδρασαν και με «μπροστάρηδες» τους Καλαμαρά (7π.) και Ζαΐμη (8π.) που σκόραραν μαζί τους 15 από τους 17 πόντους της ομάδας τους, ανέτρεψαν το σκορ με ένα επιμέρους 17-7 και έφεραν το ματς στο +5.
Στο τελευταίο 10λεπτο «μίλησαν» οι «σφιχτές» άμυνες και παρά τα δυο μεγάλα τρίποντα του Μάλαμα, η Ομόνοια δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω απέναντι στους Λύκους που είδαν τον Αλεξάκη να σημειώνει και αυτός με τη σειρά του ένα μεγάλο τρίποντο και τον Ροινό να σκοράρει δυο κρίσιμα καλάθια.
10λεπτα: 5-11, 15-20, 32-27, 43-38
Διαιτητές: Δούβρης – Ντάσι
ΛΥΚΟΙ ΣΠΑΡΤΗΣ (Κουσούλης): Λεκαράκος 2, Αλεξάκης 5 (1), Κατσούλης, Ζαΐμης 14 (2), Σελίμος 2, Σταυράκης, Αργυρόπουλος 2, Ροινός 6, Καλαμαράς 12, Μπουρτούβαλης, Μέγγος
ΟΜΟΝΟΙΑ (Μπαζιωτόπουλος): Μακρυγιώργος 3 (1), Μιχαλόπουλος 4, Γ. Γιαννακόπουλος 16 (2), Μουρδουκούτας, Ν. Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Μάλαμας 6 (2), Τσαούσης 2, Παναγόπουλος 3, Κότσης 4