Καλά κρατούν τα πανηγύρια για τον τίτλο στο ΓΣ Χώρας  μετά το 56-46 επί των Λύκων

Συνέχεια στο αήττητο σερί της στη β φάση του πρωταθλήματος της Γ κατηγορίας έδωσε ο ΓΣ Χώρας επικρατώντας στο κλειστό της Μεσσήνης των Λύκων Σπάρτης με 56-46, αποτέλεσμα που εξασφάλισε και τη πρωτιά-μετά την άνοδο- δίνοντας το έναυσμα για πανηγύρια.

Η νίκη δεν ήρθε καθόλου εύκολα και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, χρονικό σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και βρήκαν επιθετικές λύσεις με κύριο εκφραστή τον εντυπωσιακό πλέι μέικερ Ηλία Ηλιόπουλο.

Οι Σπαρτιάτες από την άλλη, που έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη η οποία θα τους εξασφάλιζε την άνοδο-μετά και την ήττα του Πρωτέα-χρειάζονται πλέον μόνο νίκη στο τελευταίο εντός έδρας ματς με την Ομόνοια.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η διακοπή του στα μέσα της δεύτερης περιόδου λόγω πτώσης του ηλεκτρικού ρεύματος ωστόσο εντέλει αποδείχτηκε μικρή μιας και το ματε ξεκίνησε μετά από 6 λεπτά.