Γ΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: «Ζωντανή» με νίκη επί του Πρωτέα η Ομόνοια

«Ζωντανές» διατήρησε τις ελπίδες της για την κατάκτηση της 2ης θέσης της Β΄ φάσης της Γ΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η Ομόνοια Καλαμάτας, η οποία επικράτησε με 59-40 του Πρωτέα στο ΔΣ της Καλαμάτας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και σημείωσε παράλληλα την πρώτη της νίκη στην τελική φάση.
Παράλληλα, η καλαματιανή ομάδα κάλυψε την διαφορά του πρώτου αγώνα (47-50) με τον Πρωτέα και θέλει πλέον νίκη επί των Λύκων Σπάρτης με περισσότερους από 9 πόντους (είχε ηττηθεί με 45-36 στην 3η αγωνιστική) και παράλληλα ήττα του Πρωτέα από την – αδιάφορη και προβιβασμένη Χώρα - στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική.
Στο 1ο δεκάλεπτο ο Αντωνόπουλος (8π.) μπήκε «ζεστός», το ίδιο όμως και ο Γ. Γιαννακόπουλος (9π.) με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.
Στην 2η περίοδο ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 6 πόντους, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα το οποίο επέκτειναν στην 3η περίοδο σε διψήφιο αριθμό.
Είναι χαρακτηριστικό πως το επιμέρους σκορ των δυο ομάδων στις δυο αυτές περιόδους ήταν 19-36 υπέρ της Ομόνοιας, οποία απλά επέκτεινε το προβάδισμά της στο 4ο δεκάλεπτο.
10λεπτα: 14-13, 20-28, 33-49, 40-59
Διαιτητές: Χριστόπουλος – Καραμπάγιας
ΠΡΩΤΕΑΣ (Ροζακέας): Παπαγεωργίου 4, Μπλάνας 4, Γκίζας 4, Κατσίρης, Αντωνόπουλος 8 (2), Μασουρίδης 2, Διονάς 4, Αθανασόπουλος, Κυριακίδης 6 (2), Μαλαπάνης 4 (1), Μπεκύρας 4
ΟΜΟΝΟΙΑ (Μπαζιωτόπουλος): Μακρυγιώργος 11, Μιχαλόπουλος 2, Γ. Γιαννακόπουλος 19 (3), Μουρδουκούτας 4, Νικ. Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Μίντζας, Μάλαμας 6 (2), Τσαούσης 3, Παναγόπουλος 3 (1), Κότσης 11, Καρβέλης