Καλαμάτα BC-Δρομείς 61-55: Το «όνειρο» έγινε …πραγματικότητα! (pics)

Τέτοια εποχή, πριν από περίπου έναν χρόνο, το «όνειρο» της μπασκετικής «Μαύρης Θύελλας» πήρε «σάρκα και οστά» με στόχο την άνοδο στην Γ΄ Εθνική.
Έναν χρόνο μετά, το «όνειρο» αυτό έγινε πραγματικότητα! Η Καλαμάτα BC νίκησε στον τρίτο τελικό της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ τους Δρομείς Τρίπολης με 61-55 και πανηγύρισε την άνοδο στην Γ΄ Εθνική μπροστά σε 1500 και πλέον φίλους του αθλήματος που παρευρέθησαν και παρακολούθησαν έναν εκπληκτικό αγώνα με πολλές διακυμάνσεις τόσο στο σκορ, όσο και στην ψυχολογία, αγωνιστική και φίλαθλη!
Η ατμόσφαιρα που συνέθεσαν οι οπαδοί ήταν μοναδική και έδωσε ξεχωριστή «χροιά» στον τελικό, όμως άγχωσε αρκετά τις δυο ομάδες που έκαναν άσχημο ξεκίνημα στον αγώνα με κακές επιλογές και αστοχία, δείγμα του άγχους του φαβορί των γηπεδούχων αλλά και της παρουσίας των καλαματιανών φίλων για τους Αρκάδες.
Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν για τους «μελανόλευκους», οι οποίοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους 20-9 χάρις κυρίως στον πολύπειρο Παναγιώτη Γερμανό που «έφτιαξε» ιδανικά το παιχνίδι της ομάδας του.
Ενώ έδειχνε να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της, η Καλαμάτα μπήκε άσχημα στο 3ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απέναντι σε μια κακή – κυρίως αμυντικά – Καλαμάτα η οποία δέχθηκε 17 πόντους σε 6μιση λεπτά από την επιθετική πολυφωνία των Δρομέων (Μπαλής 6, Δελής 4 μεταξύ άλλων), έχοντας να επιδείξει μόνον τις λύσεις που έδωσε ο Γεωργανάς στο «ζωγραφιστό» για το 41-39 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, καθώς οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, στο τελευταίο 5λεπτο «μίλησε» η εμπειρία τριών παικτών της Καλαμάτας.
Οι Γιαννουκάκης (7π.), Τσικούρης (8π.) και Τριανταφυλλόπουλος (5π. με 1 κρίσιμο τρίποντο) πήραν την κατάσταση στα χέρια τους.
Η Καλαμάτα προηγήθηκε με 48-39 και διατηρούσε μια καλή διαφορά μέχρι να μειώσουν οι Αρκάδες σε 51-55 με 1μιση λεπτό να απομένει. Ωστόσο δεν βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν με πολλά άστοχα τρίποντα, κάτι που επέφερε τελικά την ήττα.
10λεπτα: 10-11, 30-20, 41-39, 61-55
Διαιτητές: Αναστόπουλος – Νάστος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC (Γιαννακόπουλος): Κριμιλής 5, Γιαννουκάκης 14, Τσικούρης 12 (1), Τριανταφυλλόπουλος 8 (2), Γερμανός 6 (2), Γεωργανάς 11, Κούτρης 3 (1), Φωτάκης 2. Έπαιξαν ακόμα οι Παθιάκης, Σπηλιώτης, Αντωνόπουλος, Γαρίνης
ΔΡΟΜΕΙΣ (Μπαλής): Δελής 13, Μπαλής 10 (1), Μπουρής 11 (2), Παπακώστας 4, Μικέλης 2, Κοσκινάς 8 (2), Κουτσούγερας 4, Μαρκόπουλος 3 (1)

Τα πανηγύρια με προπονητικά, διοικητικά
και …επίσημα επίκεντρα!
Με την λήξη του αγώνα ξεκίνησαν τρελά πανηγύρια, με τους φίλους της ομάδας να «μπουκάρουν» στο παρκέ και να πανηγυρίζουν έξαλλα την μεγάλη νίκη και άνοδο της ομάδας.
Άνοιξαν σαμπάνιες, τα πανηγύρια μεταφέρθηκαν στα αποδυτήρια όπου αποθεώθηκε ο πρόεδρος της ομάδας Ηλίας Κάτσαρης («Είναι τρελός ο πρόεδρος»), αλλά και ο αντιδήμαρχος Καλαμάτας και ένθερμος υποστηρικτής της ομάδας Δημήτρης Μπούχαλης που πανηγύρισε και αυτός έξαλλα την νίκη, κάτω από τις ιαχές των φίλων και παικτών της ομάδας «Είναι τρελός ο Δήμαρχος»!
Φυσικά την αποθέωση γνώρισε και ο Θοδωρής Γιαννακόπουλος, προπονητής και «μαέστρος» της φετινής μεγάλης επιτυχίας!
Σημειώνεται πως στις κερκίδες βρέθηκε και ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ιωάννης Κουτραφούρης, το μέλος της ΚΕΔ/ΕΟΚ, Κυριάκος Ταβουλαρέας, ο πρόεδρος του Αθλητικού Φορέα Νίκος Μπασακίδης – ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίηση του για την άνοδο οι αντιδήμαρχοι Ανδρέας Καράγιαννης και Δημήτρης Βεργόπουλος.
Επίσης, το παρών έδωσε μεγάλη αστυνομική δύναμη στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί το παραμικρό περιστατικό.