Δρομείς Τρίπ.- Καλαμάτα BC 70-65: Πήρε... αναβολή για την Τετάρτη η στέψη

Αναβολή πήρε η στέψη για την Καλαμάτα BC καθώς οι Δρομείς Τρίπολης επιβλήθηκαν με 70-65 στον 2ο τελικό των πλεϊ οφ της Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά. Όλα θα κριθούν πλέον την ερχόμενη Τετάρτη το απόγευμα στην Τέντα, στον 3ο τελικό.

Η Καλαμάτα πλήρωσε την κακή αμυντική λειτουργία. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Δρομείς πέτυχαν τους διπλάσιους πόντους απ΄ αυτούς που είχαν στον πρώτο τελικό (θυμίζουμε η Καλαμάτα είχε επιβληθεί με 62-36) και έφτασαν στη νίκη ενώ ο τελικός σημαδεύτηκε από ημίωρη περίπου διακοπή όταν έπεσαν κάποια μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο και τελικά συνεχίστηκε αφού αποχώρησαν οι φίλαθλοι των φιλοξενούμενων.

O Θόδωρος Γιαννακόπουλος παρέταξε στο αρχικό σχήμα της Καλαμάτας τους Κούτρη, Τσικούρη, Γιαννουκάκη, Φωτάκη, Γεωργανά ενώ από τη πλευρά του ο Ηλίας Μπαλής κατέβασε αρχική πεντάδα για τους Δρομείς τους Γ. Μπαλή, Δελή, Μπουρή, Κουτσούγερα, Παπακώστα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο ζεστά το ματς και με την συμπλήρωση πέντε λεπτών πήραν διαφορά τριών πόντων (9-6) αλλά η Καλαμάτα αντέδρασε άμεσα και όχι μόνο δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10 (2.40''). Οι Δρομείς ωστόσο μετά το νεκρό διάστημα που είχαν επέστρεψαν στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 18-15. Τους πόντους για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μαρκόπουλος 2, Καλούλι 3, Δελής 4, Μπαλής 5 (1), Μπουρής 4. Για την Καλαμάτα στο πρώτο δεκέλεπτο σκόραραν οι Γεωργανάς 2, Τσικούρης 6, Γιαννουκάκης 2, Φωτάκης 2, Τριανταφυλλόπουλος 3 (1).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς έγινε πιο σκληρό και οι Δρομείς διατήρησαν μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (22-20) αλλά η Καλαμάτα με τον Τσικούρη κατάφερε νε περάσει μπροστά 28-31, δυο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Τελικά οι δυο οάδες πήγαν ισόπαλες 31-31 στην ανάπαυλα. Τους πόντους για τους γηπεδούχους στην 2η περίοδο σημείωσαν οι Καλούλι 6, Δελής 5, Μπουρής 2 ενω για την Καλαμάτα BC σκόραραν οι Τσικούρης 10 (1), Γιαννουκάκης 6.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Δρομείς  μπήκαν καλύτερα και με επι μέρους σερί 11-1 προηγήθηκαν 42-32, 4' πριν την λήξη. Η Καλαμάτα παρουσίασε σοβαρό πρόνηλμα στην επίθεση ενω και αμυντικά "έμπαζε" με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κλείσουν το 10λεπτο μπροστά στο σκορ με 50-39. Τους πόντους για του Δρομείς πέτυχαν οι Καλούλι 2, Παπακώστας 3, Μπαλής 7 (1), Μπουρής 5 (1), Μιχελής 2. Για την Καλαμάτα οι Τσικούρης 2, Κριμιλής 2, Γιαννουκάκης 2, Φωτάκης 2.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Καλαμάτα παρουσιάστηκε βελτιώμενη και με αιχμή του δόρατος τον Τσικούρη άρχισε να ροκανίζει την διαφορά η οποία έφτασε τους τρείς (61-58) στο 1' και 40''. Οι Δρομείς απάντησαν με τρίποντο και πρηγήθηκαν 64-58 και το ματς διεκόπη 38'' πριν τη λήξη απο τους διαιτητές Ρίζο, Κυριακόπουλο όταν έπεσαν κάποια μπουκάλια με νερό στο γήπεδο.

Οι διαιτητές αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να ξεκινήσει και πάλι το ματς. Τελικά το ματς ξεκίνησε μετά απο περίπου μισή ώρα και οι Δροιμείς κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στην νίκη με 70-65. Οι πόντοι στην 4η περίοδο ήταν για τους νικητές Καλούλι 5, Δελής 4, Μπαλής 2, Μπουρής 9 (1). Για την Καλαμάτα Γερμανός 3 (1), Γεωργανάς 4, Τσικούρης 9, Γιαννουκάκης 5, Τριανταφυλλόπουλος 5 (1).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 31-31, 19-8, 20-26

ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μαρκόπουλος 2, Καλούλι 16, Δελής 13, Μπαλής 14 (2), Μπουρής 20 (2), Παπακώστας 3, Μιχελής 2

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC: Γεωργανάς 6, Τσικούρης 27 (1), Γιαννουκάκης 15, Φωτάκης 4, Τριανταφυλλόπουλος 8 (2). Κριμιλής 2, Γερμανός 3 (1)