Ένα ακόμη βήμα προς την άνοδο ο ΑΟ Θουρίας...53-44 τον Πελασγό και παραμένει αήττητος

Ένα ακόμη βήμα προς την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία του Ενωσιακού μπάσκετ, ύστερα από τρία χρόνια απουσίας, έκανε ο ΑΟ Θουρίας κερδίζοντας στη Τέντα, με 53-44, τον Πελασγό Μεγαλόπολης, στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της β φάσης της Β κατηγορίας.

Η ομάδα της Θουρίας πέτυχε το «3 στα 3» και βρίσκεται μόνη πλέον στη πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερο τον Πελασγό, τρίτο τον Φιλαθλητικό που νίκησε τον Πάνα Κανδήλας και τελευταίους τους Αρκάδες.

Το αξιοσημείωτο δεν είναι άλλο από τη διεύρυνση του αήττητου σερί της καθώς μετρά 17 συνεχόμενες νίκες, όντας αήττητη από την αρχή της σεζόν. Επιστρέφοντας στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά και προηγήθηκαν με 9-2 ωστόσο ο Πελασγός «απάντησε» και μείωσε στο τέλος της 1ης περιόδου σε 15-12, με τους παίκτες να βάζουν «μεγάλα» σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πήραν το προβάδισμα από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 29-25 έχοντας για μπροστάρη τον Άγγελο Φραγκόγιαννη, που πέτυχε 11 πόντους στο α ημίχρονο, ωστόσο όλα άλλαξαν μετά το 24΄ με τους Μεσσήνιους να παίζουν εντυπωσιακή άμυνα και να αναλαμβάνουν τα ηνία μέχρι το τέλος.

Ο Πελασγός έβαλε μόλις 15 πόντους στην επανάληψη από τους οποίους τους περισσότερους στα τελευταία λεπτά όταν το ματς είχε κριθεί. Κορυφαίος των νικητών ο Παναγιώτης Παλαμίδης με 19 πόντους, εντυπωσιακός στην επανάληψη ο Γιάννης Φρόνιμος και εξαιρετικοί οι Σπυρόπουλος, Παυλής, Λιανός.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Μεγαλόπολης πήρε κάποιες λύσεις από τον νεαρό Τόμπρο ωστόσο δεν ήταν αρκετές να τις δώσουν τη νίκη που θα σήμαινε ουσιαστικά και άνοδο, μολονότι είναι αρκετά κοντά στο να την εξασφαλίσει.