Δρομείς για ...τελικό, 57-51 την Καλαμάτα '80!

Στον μεγάλο τελικό της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Καλαμάτα BC, προκρίθηκαν οι Δρομείς Τρίπολης, που επικράτησαν με 57-51 της Καλαμάτας ’80 στο ματς που διεξήχθη σήμερα (07/05) στο κλειστό της Τρίπολης.
Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο με τον νεαρό Γιώργο Μπαλή να σημειώνει 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ από την άλλη οι «λύκοι» έμειναν κοντά στο σκορ με ισορροπημένη επίθεση.
Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» ελαφρώς την ψαλίδα και προηγήθηκαν με 6 πόντους στο φινάλε της (47-41), όμως το σύνολο του Αλέξη Κορογώνα έκανε την αντεπίθεσή του στην τελευταία περίοδο με τον εξαιρετικό νεαρό Παναγιώτη Κατσαρέα (14π.) να σημειώνει 6 σερί πόντους και τον Γκιουρτζίδη να σημειώνει δυο μεγάλα τρίποντα για να βάλει την Καλαμάτα ’80 μπροστά με 51-50.
Σε εκείνο το σημείο έγινε η φάση που έκρινε εν πολλοίς το παιχνίδι, όταν μετά από άστοχο σουτ στην εκπνοή των 24΄΄ οι Αρκάδες πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Παπακώστας έβαλε την ομάδα του εκ νέου μπροστά με 52-51, φάση για την οποία οι «λύκοι» διαμαρτύρονται καθώς θεώρησαν πως η μπάλα μετά το άστοχο σουτ δεν βρήκε στο στεφάνι και πως δεν θα έπρεπε να ανανεωθεί η επίθεση των Δρομέων.
Ακολούθως οι Καλούλι και Μπαλής με 2 βολές έκαστος «καθάρισαν» το ματς, για το οποίο πάντως αμφότεροι οι δυο μονομάχοι είχαν παράπονα από την διαιτησία.
10λεπτα: 16-18, 35-32, 47-41, 57-51
Διαιτητές: Κυριακόπουλος - Μπακετέας
ΔΡΟΜΕΙΣ (Μπαλής): Μαρκόπουλος, Κούγιας 2, Καλούλι 14 (2), Δελής 7, Σωτηρόπουλος 3 (1), Παπακώστας 9, Μπαλής 17 (2), Αγγελόπουλος, Κοσκινάς, Μπουρής 5 (1), Μικελής, Κουτσούγερας
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Τσιγαρίδης 5 (1), Πολίτης, Μελάς 6 (2), Γκιουρτζίδης 9 (3), Αναγνωστόπουλος 7 (1), Μαυροειδής 1, Φραγγέας 6, Καραμπέτσος 5, Κατσαρέας 14