Στον τελικό η Καλαμάτα BC, 71-60 την αξιόμαχη Μεσσήνη!

Παρότι συνάντησε σθεναρή αντίσταση από μία αξιόμαχη αντίπαλο, η Καλαμάτα BC επιβλήθηκε 71-60 της Μεσσήνης και πήρε την πρόκριση για τον τελικό των πλέι οφ της Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ όπου θα αντιμετωπίσει τους Δρομείς από την Τρίπολη.

Το ματς στην Τέντα έγινε υπό το βλέμμα περίπου 250 θεατών και ήταν ντέρμπι μέχρι και την τέταρτη περίοδο όταν και η Καλαμάτα ανέβασε ταχύτητα και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μεσσήνης η οποία παρουσιάστηκε ιδιαίτερα αξιόμαχη αλλά στο τέλος δεν είχε λύσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο διατηρώντας σταθερά προβάδισμα ασφαλείας κυρίως χάρη στις προσπάθειες των Φωτάκη, Γιαννουκάκη και Κούτρη αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Μεσσήνη έκανε την αντεπίθεση της και μάλιστα προηγήθηκε στο 22’ για πρώτη φορά στο σκορ με 36- 38.

Στο 25’ κατάφερε να πάρει τη μέγιστη διαφορά στο ματς 38-44 αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καλαμάτα αντέδρασε και με μπροστάρη τον Τσικούρη που πήρε την ομάδα στην πλάτη του και τον Γιαννουκάκη που πέτυχε κρίσιμους πόντους πέρασε μπροστά με 56-51 στο 35’ και 64-53 στο 37’ για να τελειώσει τελικά το παιχνίδι στο 71-60 μέσα σε αποθέωση.

Τα δεκάλεπτα 20-16, 36-32, 48-48, 71-60

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC (Γιαννακόπουλος): Γαρίνης, Τσικούρης 15 (2), Κριμιλής 2, Κούτρης 7 (1), Γιαννουκάκης 18 (2), Φωτάκης 11, Σπηλιώτης 2, Τριανταφυλλόπουλος 10, Γεωργανάς 6.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Αντωνόπουλος, Πολυζωγόπουλος 17, Μπακογιάννης 16 (1), Στωϊκίδης Καραμπάγιας 2, Τσιμπούρης 10 (1), Αρβανίτης 8, Γιωργακόπουλος 3 (1), Μιχαλόπουλος 4.