«Απειλεί» τους Γαργαλιάνους ο Απόλλωνας Τρίπολης που «βλέπει» σωτηρία (pics)

«Ζωντανός» στην υπόθεση της παραμονής στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ παρέμεινε ο Απόλλωνας Τρίπολης, που απέδρασε με το «διπλό» από την «Τέντα» επί του αδιάφορου Ακάδημου Καλαμάτας με σκορ 75-66.
Η αρκαδική ομάδα έφτασε τις 5 νίκες και απειλεί και επίσημα πλέον την ομάδα των Γαργαλιάνων, η οποία την ίδια ώρα έχανε στην έδρα της από την Καλαμάτα BC!
Ο Ακάδημος παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες και χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς παίκτες, όμως δεν ήταν αρκετοί για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την ήττα.
Μετά το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και «άνοιξαν» την «ψαλίδα» σε διψήφιο αριθμό, όμως ο Ακάδημος έκανε την αντεπίθεσή του στο 4ο δεκάλεπτο και μάλιστα, μείωσε σε 66-70.
Ωστόσο ο Ρεκουνιώτης με καλάθι και φάουλ «τελείωσε» την αναμέτρηση και χάρισε μια μεγάλη νίκη στον Απόλλωνα.
10λεπτα: 20-20, 34-39, 46-59, 66-75
Διαιτητές: Ρίζος – Μαγκαφάς
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Μπόμπολης 12 (1), Μπένος 5, Καραμπάτσος 8, Φιλιππόπουλος, Διαμαντόπουλος 5 (1), Πετεινάρης 2, Μπαλαχούτης, Σπαντιδέας 16 (1), Σκοπέτος 18 (2), Ζαγάκος, Καραγγελής
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαχαραλάμπους 23 (2), Γεννιάς, Ρεκουνιώτης 16, Παναγιώτου, Καπετάνιος, Χλέπας 6, Καμπυλαφκάς 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Παπαναστασίου 3, Διαμαντόπουλος 7, Καρνέζης 16 (1)