Δεύτερη θέση και στο βάθος τελικός για τους Δρομείς...55-48 τη Καλαμάτα 80 (pics)

Oι Δρομείς Τρίπολης νίκησαν και στη μεσσηνιακή πρωτεύουσα τη Καλαμάτα 80, με σκορ 55-48, για την 20η αγωνιστική της Α κατηγορίας, εξασφαλίζοντας τη 2η θέση της κανονικής περιόδου και κυρίως το απόλυτο προβάδισμα στα ημιτελικά των play off όπου θα βρουν τους «Λύκους», έχοντας ήδη το 2-0 της κανονικής σεζόν στις «πλάτες» τους.

Οι Αρκάδες μπήκαν αρκετά δυνατά και πήραν από νωρίς τα ηνία στο σκορ (8-14) στηριζόμενοι κυρίως στην άμυνά τους και την επιθετική παρουσία των Μπουρή και Μπαλή.

Σταδιακά ωστόσο η ομάδα του κ. Κορογώνα ανέβασε στροφές και κατάφερε να επανέλθει στο ματς, κλείνοντας το ημίχρονο στο 28-32, έχοντας για μπροστάρη τον πολύ καλό και πάλι Καραμπέτσο.

Η συνέχεια ήταν αμφίρροπη, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν πάντοτε το προβάδισμα στο σκορ αλλά τη Καλαμάτα 80 να βρίσκεται κοντά, μειώνοντας σε 48-50, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

Το τρίποντο όμως του εντυπωσιακού και κορυφαίου του αγώνα Σπύρου Καλούλη, που πέτυχε 28 πόντους με 3 τρίποντα, έφερε το 48-53 και ουσιαστικά σήμανε τη λήξη του παιχνιδιού καθώς τα λάθη των Γκιουρτζίδη και Φραγγέα συνέβαλαν στο να διαμορφωθεί το τελικό 48-55 το οποίο και πανηγυρίστηκε έντονα από την ομάδα του Ηλία Μπαλή.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 48

ΔΡΟΜΕΙΣ 55

Διαιτητές:Κυριακόπουλος, Μαγκαφάς

Δεκάλεπτα:8-14,28-32,38-42,48-55

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80(Κορογώνας): Τσιγαρίδης, Φραγγέας 2, Μελάς, Γκιουρτζίδης 8(1), Αναγνωστόπουλος 7(2), Αλεξανδρόπουλος 4, Μαυροειδής , Γεωργουλάκος 3(1), Καραμπέτσος 16, Κατσαρέας 8

ΔΡΟΜΕΙΣ(Μπαλής): Μαρκόπουλος, Καλούλης 28(3), Δελής 9(1), Σωτηρόπουλος, Παπακώστας 4, Μπαλής 4, Μπουρής 8, Μικελής 2, Κουτσούγερας.