Καταδικαστική  ήττα του Γυθείου από την ΑΕΣ και...υποβιβασμός

Καταδικαστική ήττα με 81-78 από την αδιάφορη βαθμολογικά και με ελλείψεις ΑΕ Σπάρτης, γνώρισε η ομάδα του Γυθείου που έχει πλέον μονάχα κάποιες ελάχιστες μαθηματικές ελπίδες.

Μπορεί το συγκρότημα του Δημήτρη Πρόκου να ξεκίνησε ιδανικά το ματς(22-13) ωστόσο η συνέχεια ήταν απογοητευτική γεγονός που έφερε τους Σπαρτιάτες να προηγούνται με 70-48, στο τέλος της τρίτης περιόδου, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γκλέκα, πετυχαίνοντας 32 πόντους στη 2η περίοδο και 25 στη 3η.

Η ύστατη προσπάθεια έγινε από το Γύθειο που μείωσε σε 73-77 δυο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα όμως η αστοχία και οι κακές επιλογές δεν επέτρεψαν κάτι παραπάνω, φέρνοντας ουσιαστικά και τον υποβιβασμό.