«Θύελλα» για τρία 10λεπτα η Καλαμάτα BC (pics)

Έχοντας εξαιρετική απόδοση στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο, κατά την διάρκεια των οποίων σημείωσε ένα επιμέρους 50-25, η ομάδα της Καλαμάτας έφτασε εύκολα στην νίκη επί του ΓΣ Μεσσήνης με 79-63 και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρωτιά της κανονικής περιόδου, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα το 2-0 επί του ΓΣΜ, κάτι που σημαίνει ότι απέκτησε τεράστιο προβάδισμα σε περίπτωση που βρεθούν οι δυο ομάδες στα ημιτελικά πλέι οφ.
Το παιχνίδι που διεξήχθη στην Τέντα, παρουσία αρκετών φιλάθλων του μπάσκετ, ξεκίνησε τελείως διαφορετικά απ’ ότι ολοκληρώθηκε καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά με Πολυζωγόπουλο – Αρβανίτη και κατάφεραν να προηγηθούν με 18-12, κλείνοντας το 10λεπτο με την διαφορά 6 πόντων (21-15).
Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν στην 2η περίοδο, η Καλαμάτα ήταν εντυπωσιακή επιθετικά σημειώνοντας 28 πόντους στο διάστημα αυτό και έφερε τα πάνω κάτω, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της νίκης, που κρίθηκε εντέλει στο 3ο δεκάλεπτο.
Ο εντυπωσιακός Λεωνίδας Κούτρης, οι επιθετικές λύσεις από Γιαννουκάκη, Φωτάκη και Γεωργανά και η καλή ομαδική λειτουργία έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (65-46) και ολοκλήρωσε μια ιδανική βραδιά για τους «μελανόλευκους» που έκαναν περισσότερο συντήρηση στο τέλος.
10λεπτα: 15-21, 43-34, 65-46, 79-63
Διαιτητές: Νάστος – Ρίζος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC (Γιαννακόπουλος): Γερμανός, Γαρίνης 5 (1), Τσαφόλιας, Τσικούρης 7 (1), Κριμιλής 2, Κούτρης 17 (5), Γιαννουκάκης 18 (2), Παθιάκης, Φωτάκης 12, Σιδέρης, Σπηλιώτης 4, Γεωργανάς 14
ΜΕΣΣΗΝΗ (Μπακογιάννης): Χαραλαμπόπουλος, Πολυζωγόπουλος 15 (1), Κίσσας 6 (2), Μπακογιάννης, Στωικίδης, Καραμπάγιας 6, Τσιμπούρης 5 (1), Παπαδέας, Αρβανίτης 12, Γεωργακόπουλος 6 (2), Μιχαλόπουλος 13, Αρώνης