Πήρε το ντέρμπι και κλείδωσε play off  η Καλαμάτα 80...53-49 τον Ακάδημο (pics)

Tη συμμετοχή της στα play off εξασφάλισε η Καλαμάτα 80 μετά την επικράτησή της, με σκορ 53-49, επί του Ακάδημου στο ματς που ολοκλήρωσε το βράδυ της Τετάρτης το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Α κατηγορίας.

Μάλιστα, οι «λύκοι» έχουν πιθανότητες να διεκδικήσουν ακόμη και τη 2η θέση της κανονικής περιόδου, εφόσον επικρατήσουν στη Τέντα των Δρομέων Τρίπολης με διαφορά 10 πόντων και κάνουν το «αυτονόητο» στους υπόλοιπους αγώνες.

Από την άλλη πλευρά, ο Ακάδημος έμεινε πέμπτος και πλέον οι πιθανότητες διεκδίκησης μια θέση στην επόμενη φάση μειώθηκαν σημαντικά, χωρίς ωστόσο να εξαλειφθούν πλήρως.

Επιστρέφοντας στα του παιχνιδιού, το οποίο παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι του μπάσκετ, περιελάμβανε όλα τα στοιχεία ενός τοπικού ντέρμπι και χαρακτηρίστηκε από τη θέληση των παικτών να πάρουν τη νίκη. Δεν ήταν καλό ποιοτικά, κάτι που φαίνεται και από το σκορ, όμως έκρυβε συγκινήσεις και … μεγάλες μάχες.

Ο Ακάδημος μπήκε πιο δυνατά και παίζοντας καλή άμυνα προηγήθηκε με 9-1 στο 8.30΄΄, εκμεταλλευόμενος την κακή παρουσία της Καλαμάτα 80,ωστόσο τα 2 τρίποντα του Κοντόπουλου και η μεγάλη συμβολή των Καραμπέτσου και Αλεξανδρόπουλου, που ήρθαν από τον πάγκο, επανέφερε τις ισορροπίες και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι.

Μάλιστα, η ομάδα του κ. Κορογώνα κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία στο σκορ πριν την αυλαία του ημιχρόνου(23-24), τα οποία εν τέλει κράτησε και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης αφού ο Ακάδημος βρέθηκε να κυνηγά σε ολόκληρο το β μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η τυπικά φιλοξενούμενη Καλαμάτα 80 άνοιξε τη διαφορά, δείχνοντας έτοιμη να καθαρίσει το ματς,, παίρνοντας πόντους από Αλεξανδρόπουλο, Καραμπέτσο, Γκιουρτζίδη και Γεωργουλάκο, αλλά ο Ακάδημος δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη.

Οι παίκτες του Γιώργου Ροζακέα, που έκαναν πολλά λάθη στη 3η περίοδο, βελτίωσαν την άμυνα τους και έμεναν μέσα στο παιχνίδι, με κάποια μακρινά σουτ κυρίως, για να μειώσουν σε 50-49 μόλις 30΄΄ πριν το τέλος χάριν σε 2 «μεγάλα» τρίποντα του Γιώργου Πραμαγκιούλη.

Ο Φραγγέας αποδείχτηκε ψύχραιμος από τις βολές στο γρήγορο φάουλ που του έκαναν, πετυχαίνοντας το 49-52, ο Σκοπέτος δεν πήρε την καλύτερη δυνατή επιλογή και το ματς τελείωσε με μια βολή του Κοντόπουλου. Κορυφαίοι των νικητών οι Καραμπέτσος, Αλεξανδρόπουλος ενώ λύσεις σε συγκεκριμένα σημεία έδωσαν και οι Τσιγαρίδης, Κοντόπουλος, Γκιουρτζίδης. Από τον Ακάδημο ξεχώρισαν, κατά διαστήματα, οι Πραμαγκιούλης, Λουρμπέας και κάποιες λύσεις ήρθαν από Κουτίβα, Αλοίμονο, Σπαντιδέα.

Δεκάλεπτα:12-6, 23-24, 36-43, 49-53

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Νάστος

ΑΚΑΔΗΜΟΣ( Ροζακέας): Μπόμπολης 5(1), Πετεινάρης, Πραμαγκιούλης 11(2), Αλοίμονος 5(1), Λουρμπέας 9(1), Σπαντιδέας 6(2), Σκοπέτος 5(1), Κουτίβας 6, Καραμπάτσος 2.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80( Κορογώνας): Τσιγαρίδης 7, Φραγγέας 2, Μελάς, Γκιουρτζίδης 7(1), Κοντόπουλος 8(2), Αλεξανδρόπουλος 10, Γεωργουλάκος 5, Καραμπέτσος 14, Κατσαρέας.