Κακός αλλά... νίκησε και πάλι ο ΑΟ Θουρίας

Kακή εμφάνιση πραγματοποίησε η πρωτοπόρος και αήττητη ομάδα της Θουρίας, στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Δίωνα Κυπαρισσίας, ωστόσο πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 52-46.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Τριφύλιοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 25-14, δείχνοντας ικανοί να κάνουν την έκπληξη και να πετύχουν τη νίκη που θα τους εξασφάλιζε τη σωτηρία, όμως η Θουρία έδειξε στην επανάληψη μέρος των αρετών της και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα πετυχαίνοντας το «12 στα 12».

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ 52

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 46

Διαιτητές: Νάστος, Παναγάκης

Δεκάλεπτα:6-14,14-25,33-32,52-46

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ (Μπαλόπουλος): Σπυρόπουλος 7, Σαχλάς, Γκουμένι, Μπαλόπουλος, Φρόνιμος 9(2), Παλαμίδης 15(1), Σακκάς, Λιανός 8, Παυλής 13, Γιαννακόπουλος

ΔΙΩΝΑΣ( Παπαγιάννης): Κλεφτάκης 13(1), Γκόγκας 3, Παππάς 2, Παντελής 8(2), Μαρούκης 13, Παλούκας, Καρυδομάτης, Δ. Κλεφτάκης, Πετρόπουλος 7(1).

Με καθυστέρηση η έναρξή του

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση 10 περίπου λεπτών λόγω της επικινδυνότητας που προέκυπτε μπροστά από τον πάγκο των φιλοξενουμένων εξαιτίας της προεξοχής ενός σιδερένιου κομματιού. Χρειάστηκε η «συμβολή» του διαιτητή Λάμπρου Νάστου και του προέδρου των κριτών Κώστα Ζερμπίνου για να… βρεθεί η λύση και το ματς να διεξαχθεί κανονικά.