Πήρε το ντέρμπι η Καλαμάτα BC (pics)

Με τον Γιώργο Γιαννουκάκη να κάνει για ακόμα μια φορά την διαφορά (20π.), η μπασκετική «Μαύρη Θύελλα» επικράτησε με 58-49 της Καλαμάτας ’80 στο καλαματιανό ντέρμπι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Με την νίκη αυτή οι «μελανόλευκοι» διατήρησαν την διαφορά των δυο βαθμών από τους Δρομείς και παρ’ ότι δεν ικανοποίησαν, είδαν τον αρχηγό τους να «καθαρίζει» το ματς και τον Φωτάκη άξιο συμπαραστάτη, εν τη απουσία του τραυματία Σταθάκη.
Όσο για τους «λύκους», γνώρισαν την 4η τους ήττα στο πρωτάθλημα όμως δεν κινδυνεύουν ιδιαίτερα να μείνουν εκτός πλέι οφ, αφού τους χωρίζουν 2 βαθμοί από την 4η θέση, ενώ είχαν σε καλή μέρα τους Γεωργουλάκο και Γκιουρτζίδη επιθετικά.
Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο 1ο μέρος και προηγήθηκαν με 14-11, όμως η Καλαμάτα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στην 2η περίοδο και μάλιστα να το διευρύνει στο 3ο δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά (34-45) με την λήξη του.
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Θεόδωρου Γιαννακόπουλου διατήρησε με καίρια καλάθια του Γιαννουκάκη και του Φωτάκη την διαφορά παρ’ ότι η Κ80 μείωσε σε 46-52 με τον Γεωργουλάκο να σκοράρει 6 σερί πόντους (και 8 συνολικά) και τον Αναγνωστόπουλο 4 συνολικά.
10λεπτα: 14-11, 25-29, 34-45, 49-58
Διαιτητές: Αναστόπουλος – Ρίζος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Τσιγαρίδης, Φραγγέας 6, Μελάς, Γκιουρτζίδης 14 (4), Αναγνωστόπουλος 6, Αλεξανδρόπουλος 1, Γεωργουλάκος 12 (1), Καραμπέτσος 3, Κατσαρέας 7
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιαννακόπουλος): Γερμανός 3 (1), Γαρίνης 4, Γεωργανάς 3, Τσικούρης 7 (1), Κριμιλής 3 (1), Κούτρης 5 (1), Γιαννουκάκης 20 (3), Παθιάκης, Φωτάκης 11, Τσαφόλιας 2, Σπηλιώτης