Μαχητής και «ζωντανός» ο Άτλας (pics)

Ζωντανός και μάλιστα με περισσότερες πιθανότητες στο κυνήγι για την αποφυγή του υποβιβασμού, έμεινε ο Άτλαντας Καλαμάτας, μετά την μεγάλη του νίκη με σκορ 57-53 επί του Ακάδημου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.
Το συγκρότημα του Αντώνη Παυλή έδειξε διψασμένο για την νίκη και αυτό ήταν το στοιχείο που έκανε την διαφορά απέναντι στους νωθρούς του αντιπάλους.
Με οδηγό τον Κώστα Δελφάκη, που πέτυχε 22 πόντους με 4 τρίποντα, άξιους συμπαραστάτες τους Ζάγουρα και Λυδιώτη και κυρίως με άμυνα που «κλείδωσε» σχεδόν όλα τα ατού του Ακάδημου, πανηγύρισε μια επιτυχία που αλλάζει τα δεδομένα στην μάχη της ουράς.
Είναι χαρακτηριστικό πως ο Άτλας είχε το προβάδισμα συνεχώς στο σκορ μέχρι το 33ο λεπτό, όταν ο Ακάδημος προηγήθηκε με 46-47 αλλά η αντίδραση ήταν άμεση, καλύπτοντας τις δυσκολίες, κυρίως το άγχος που φάνηκε να προκύπτει.
Βεβαίως πρέπει να πούμε ότι ο Αλοίμονος έχασε δυο λέι απ στα τελευταία λεπτά και το πιο σημαντικό, ότι ο Πετεινάρης έχασε δυο βολές στο 54-53 και ενώ απέμεναν 7 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ματς.
Για τον Ακάδημο, με τις τελευταίες του εμφανίσεις κινδυνεύει πλέον ακόμα και να μείνει εκτός πλέι οφ καθώς έχει πέσει στην 5η θέση!
10λεπτα: 16-13, 33-25, 46-42, 57-53
Διαιτητές: Αναστόπουλος - Ντάσι
ΑΤΛΑΣ (Παυλής): Δελφάκης 22 (4), Σαρρής 3, Μελάς, Ζάγουρας 14, Πλατάρος, Λύκος 6, Φωτεινάκης 4 (1), Λυδιώτης 8 (1)
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Καραμπάτσος 4, Μπόμπολης 5 (1), Πετεινάρης 2, Σουλιώτης, Αλοίμονος 6, Γιαννακόπουλος, Σπαντιδέας 4, Σκοπέτος 24 (2), Κουτίβας 8, Παπαδόπουλος