Κατάθεση ψυχής και παραμένει στο κόλπο η Μεσσήνη (pics)

Στο κυνήγι της εισόδου στα πλέι οφ παρέμεινε ο ΓΣ Μεσσήνης, που επικράτησε πολύ δύσκολα με 83-78 επί του Ευκλή στο ματς που διεξήχθη στην Τέντα και άνοιξε την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας.
Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και διεξήχθη σε τρελό ρυθμό, όπως αποδεικνύει και το τελικό υψηλό σκορ.
Ο Ευκλής προηγήθηκε με 77-70 με 4 λεπτά να απομένουν, όμως ο ΓΣΜ με χαμηλό σχήμα, τον Καραμπάγια στο «4» και την ηρεμία του Μπακογιάννη ολοκλήρωσε το ματς με 13-0 σερί, σταματώντας παράλληλα τον «καταιγισμό» τριπόντων των καλαματιανών που σταμάτησαν στα 14!
Έξι εξ’ αυτών σημείωσε ο Φουρναράκος που σκόραρε από …παντού και έβαλε σχεδόν μόνος του τον Ευκλή μπροστά στο 4ο δεκάλεπτο, όμως η Μεσσήνη με ισορροπημένη επίθεση και 4 κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ (Καραμπάγιας, Μπακογιάννης, Αρβανιτης) κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ.
Βέβαια, ο Ευκλής επηρεάστηκε και από τους τραυματισμούς των Γιατράκου – Αγγελόπουλου, που αποχώρησαν και άφησαν τον Ηλία Στακιά με λιγοστές λύσεις στην τελευταία περίοδο.
10λεπτα: 22-19, 44-38, 62-60, 77-83
Διαιτητές: Ρίζος, Ντάσι
ΕΥΚΛΗΣ (Στακιάς): Κόης 7 (1), Φουρναράκος 22 (6), Αγγελόπουλος 6, Μαθιόπουλος 17 (3), Κάλλας 2, Χριστοδουλάκης, Γιατράκος 9, Λιανός 13 (4)
ΜΕΣΣΗΝΗ (Μπακογιάννης): Πολυζωγόπουλος 18 (2), Κίσσας 3 (1), Μπακογιάννης 4, Στωικίδης 2, Καραμπάγιας 10, Τσιμπούρης, 11 (1), Αρβανίτης 8, Γεωργακόπουλος 12 (3), Μιχαλόπουλος 15