Ματς για γερά νεύρα και νίκη για τους «λύκους»!(pics)

Ντέρμπι …με τα όλα του διεξήχθη στην Τέντα ανάμεσα στην Καλαμάτα ’80 και τον ΓΣ Μεσσήνης, που βρήκε τους «λύκους» νικητές με 50-44.
Η ήττα αυτή φέρνει την Μεσσήνη σε δύσκολη θέση, καθώς αν νικήσει ο Ακάδημος θα μείνει το λιγότερο 2 βαθμούς κάτω από τις θέσεις των πλέι οφ , ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα των Δρομέων με την Καλαμάτα!
«Σφιχτές» και ενίοτε σκληρές άμυνες, δυνατές μονομαχίες και αρκετά …πάρε δώσε μεταξύ των δυο πάγκων ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν και έδωσαν ξεχωριστό τόνο στο ντέρμπι το οποίο «σφράγισε» ο Γκιουρτζίδης με 2/2 βολές λίγα δεύτερα πριν το φινάλε, σε μια φάση για την οποία η απόφαση των διαιτητών είχε ως αποτέλεσμα ο ΓΣ Μεσσήνης να καταθέσει ένσταση μετά το φινάλε του αγώνα (περισσότερα σε λίγο επ’ αυτού).
Πολύ καλή εμφάνιση από τους Κοντόπουλο, Αναγνωστόπουλο, Καραμπέτσο (ο τελευταίος βοήθησε και στα ριμπάουντ) και Γκιουρτζίδη (με υποδειγματική άμυνα στα γκαρντ της Μεσσήνης), ενώ από την άλλη τα επιθετικά «ατού» των «νησιωτών» είχαν κλειστεί με αποτέλεσμα ο Μιχαλόπουλος ώρες ώρες να παλεύει μόνος (12π.) έχοντας ως στήριγμα τον Αρβανίτη.
Η εξέλιξη του αγώνα
Στο 1ο δεκάλεπτο οι «νησιώτες» ξεκίνησαν πιο δυνατά, ειδικά στην άμυνα όπου κράτησαν τους «λύκους» στους δυο πόντους στα πρώτα 6:30 (7-2), όμως η Καλαμάτα ’80 πήρε μπρος και πέρασε μπροστά λίγα δεύτερα πριν την λήξη της 1ης περιόδου.
Με ένα επιμέρους 6-2 στα πρώτα 2 λεπτά η καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε με 18-12 χάρη σε επιθετικά ριμπάουντ και έπειτα πήρε διψήφια διαφορά (22-12) με 7 περίπου λεπτά να απομένουν, σκοράροντας εύκολους πόντους στην ρακέτα του ΓΣΜ.
Η Μεσσήνη προσπάθησε να «ροκανίσει» την διαφορά, όμως ένα τρίποντο του Γεωργουλάκου με 3μιση λεπτά να απομένουν έβαλαν τους γηπεδούχους το +11 (27-16), με τον ΓΣ Μεσσήνης να κλείνει την 2η περίοδο με επιμέρους 4-1 (28-20).
Στην 3η περίοδο ξεκίνησαν τα …πάρε δώσε ανάμεσα στους δυο πάγκους, αλλά και αρκετά σκληρό παιχνίδι εντός παρκέ κυρίως από πλευράς των φιλοξενούμενων, με τον 8 να παίρνει και τεχνική ποινή.
Η Κ80 πήρε προβάδισμα 14 πόντων (36-22) με 6μιση λεπτά να απομένουν, όμως η Μεσσήνη μείωσε στους 9 (36-27, 5:10) με τρίποντο του Κισσά και βολές του Μιχαλόπουλο.
Από εκεί και πέρα, η διαφορά δεν ξανανέβηκε πάνω από 10 πόντους, όμως η Κ80 κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 4-5 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια του 4ου δεκαλέπτου (47-42, με 2 λεπτά να απομένουν στον αγώνα).
Ο Αρβανίτης μείωσε στους 3 (47-44, 1:25), ο Κοντόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 48-44 (00:28) και ο Μπακογιάννης αστόχησε στην επόμενη επίθεση.
Οι Γκιουρτζίδης και Μπακογιάννης παρ’ ολίγον να πιαστούν στα χέρια και μετά από αμφισβητούμενο σφύριγμα για το οποίο ο ΓΣ Μεσσήνης κατέθεσε ένσταση μετά το τέλος του αγώνα, ο πρώτος πέτυχε 2/2 βολές (50-44) με 15 δεύτερα να απομένουν, δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του.
10λεπτα: 12-10, 28-20, 42-36, 50-44
Διαιτητές: Κυριακόπουλος – Ρίζος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Τσιγαρίδης 4, Φραγγέας Γεωργουλάκος 5 (1), Γκιουρτζίδης 8 Αναγνωστόπουλος 10, Αλεξανδρόπουλος, Κοντόπουλος 10 (1), Καραμπέτσος 10, Κατσαρέας 3
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Νώντας): Πολυζωγόπουλος 3, Κίσσας 3 (1), Μπακογιάννης 4, Στωικίδης, Καραμπάγιας, Τσιμπούρης 3 (1), Παπαδέας 3, Αρβανίτης 8, Γεωργακόπουλος 6 (2), Μιχαλόπουλος 12, Αρώνης