Πήρε το ντέρμπι και «βλέπει» β΄ φάση ο Πάνας (pics)

Πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στο ΔΑΚ Τρίπολης ανάμεσα στον Πάνα Κανδήλα και το Κάστρο Μονεμβάσιας, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 55-53.
Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στην 3η περίοδο (37-41) και να το επεκτείνουν στους 7 λίγα λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο ο Πάνας αντέδρασε και με 5 πόντους του φοβερού Καλαντζή (22π.) και 4 από τον Σινανάι πέρασε μπροστά.
Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σπυριδάκος αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε την νίκη στο Κάστρο, με το 55-52 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Με την νίκη αυτή ο Πάνας ξεφεύγει 3 βαθμούς από τους διώκτες του και ουσιαστικά «τελείωσε» την υπόθεση – πρόκριση στην β΄ φάση της Β΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
10λεπτα: 15-16, 29-24, 37-41, 55-53
Διαιτητές: Καραμπάγιας - Ντάσι
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ: Καλαντζής 22 (2), Τριανταφυλλόπουλος 2, Σταθόπουλος 7, Μπάρλας, Παπαδήμας 6, Μανιατέας, Σινανάι 15 (1), Λινάρδος 3 (1), Κωτσιόπουλος
ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ: Κουρκούλης, Κοντόπουλος, Σπυριδάκος 9 (1), Σκάγκος 7 (1), Θ. Τούντας 7 (1), Παπαδόπουλος 9, Χαλούδης 21 (3), Τσαγκάρης