Νίκη εδραίωσης ο Ευκλής, άστοχοι οι «λύκοι» (pics)

Μια τεράστια νίκη σημείωσε ο Ευκλής επί της Καλαμάτας ’80 με 57-54, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας!
Η ομάδα του Ηλία Στακιά πραγματοποίησε «ψυχωμένη» εμφάνιση, πήρε το το καλαματιανό ντέρμπι και δείχνει να εδραιώνεται σε καλή βαθμολογική θέση, έχοντας τους Λιανό και Γερμανό να «μιλούν» στα κρίσιμα, με τον πρώτο να πετυχαίνει δυο καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά και τον δεύτερο να σημειώνει 6 βολές!
Στο ίδιο χρονικό σημείο η «Κ80» έκανε κακές επιλογές, ο πολύπειρος Κοντόπουλος αστόχησε σε καθοριστικό λέι απ και σε γενικές γραμμές η νεανική ομάδα βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα, γνωρίζοντας μια απρόσμενη ήττα που ενδέχεται να της στοιχίσει στη προσπάθεια να τερματίσει ψηλά.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από το πρώτο λεπτό.
Ο Ευκλής ήλεγχε το ματς με τον Μαθιόπουλο να τον κρατά στον αγώνα στο 1ο ημίχρονο απέναντι στην ισορροπημένη επίθεση των «λύκων» που πέραν των Γεωργουλάκου και Κοντόπουλου, δεν βρήκαν λύσεις και ήταν πολύ άστοχοι ιδιαίτερα στα κρίσιμα, όπου «μίλησαν» οι Γερμανός – Λιανός μέσα από καλές επιθέσεις του Ευκλή.
16-12, 28-27, 39-36, 57-54
Διαιτητές: Νάστος – Μαγκαφάς
ΕΥΚΛΗΣ (Στακιάς): Εμμανουήλ, Αγγελόπουλος 5, Μαθιόπουλος 13 (3), Χριστοδουλάκης, Γερμανός 19 (1), Γκούμας 2, Γιατράκος 6, Λιανός 8 (2), Μανωλάκης 2
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Γεωργουλάκος 12 (2), Τσιγαρίδης, Φραγγέας 5 (1), Γκιουρτζίδης 4, Αναγνωστόπουλος 8 (2), Κοντόπουλος 12 (1), Μέντης 5 (1), Καραμπέτσος 2, Κατσαρέας 4