Σε ρυθμούς ...Σκοπέτου ο Ακάδημος (pics)

Μπορεί να μην ικανοποίησε, όμως έφτασε στην νίκη ο Ακάδημος Καλαμάτας απέναντι στον ΝΟ Πύλου με 75-62, φτάνοντας τις 9 νίκες και παραμένοντας στην πρώτη 4άδα της Α΄ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Η καλαματιανή ομάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα, όμως οι αξιόμαχοι «πυλιώτες» ακολουθούσαν παίζοντας γρήγορο μπάσκετ με «μπροστάρηδες» επιθετικά τους Καλδή – Στρατόπουλο.
Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του, κάτι που αντικατοπτρίζεται από το 45-34 του ημιχρόνου.
Οι άμυνες «έσφιξαν» στην 3η περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύση στο μαρκάρισμα του Σκοπέτου που σταμάτησε στους 26 πόντους και μαζί με τους Γιαννακόπουλο – Σπαντιδέα ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει επιθετικά ο Ακάδημος.
Η καλαματιανή ομάδα διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα σε όλο το 4ο δεκάλεπτο και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.
10λεπτα: 21-16, 45-34, 62-49, 75-62
Διαιτητές: Μαγκαφάς - Σχοινάς
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Καραγγελής, Μπόμπολης 9 (1), Διαμαντόπουλος, Καραμπάτσος 2, Λουρμπέας 2, Λαμπρόπουλος, Γιαννακόπουλος 19, Ντυμένος, Σπαντιδέας 15 (3), Σκοπέτος 26 (3), Αντωνόπουλος, Παπαδόπουλος 2
ΠΥΛΟΣ (Τσόπελας): Τσαγκλής 3 (1), Θεοδωρόπουλος 2, Ζευγίτης 4, Βαβαρούτσος, Ι. Διακουμής, Στρατόπουλος 15, Πόπορης, Π. Καλδής 15, Αντωνόπουλος 8, Καλογερόπουλος 9, Μαρίνης, Γιαννόπουλος 6 (2),