Βελτιώθηκε και γλίτωσε την «γκέλα» ο ΓΣΜ

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο ΓΣ Μεσσήνης, επικρατώντας δύσκολα στην έδρα του, του ελλιπέστατου Άτλαντα με σκορ 66-62, αποτέλεσμα το οποίο τον διατηρεί – και μάλιστα για τα καλά – σε ρυθμούς 4άδας.
Η ομάδα της Μεσσήνης πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ιδανικά το καλαματιανό σωματείο το οποίος βρέθηκε να προηγείται στο 1ο ημίχρονο με 36-27 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιάννη Τσούλο που σκόραρε 12 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο.
Βελτιώθηκε ωστόσο στην επανάληψη, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, βρήκε λύσεις με τον Μπακογιάννη και ισορροπημένη επιθετική παρουσία αρκετών παικτών του και έφτασε στην νίκη πηγαίνοντας με καλή διάθεση στην βραδινή του εκδήλωση.
Από την άλλη πλευρά ο Άτλαντας «πλήρωσε» την έλλειψη λύσεων από τον πάγκο λόγω των σημαντικών του απουσιών (Φωτεινάκης, Νικολόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Πουλουπάτης), χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει μια νίκη που θα τον έφερνε αγκαλιά με την σωτηρία.
10λεπτα: 18-18, 27-36, 47-47, 66-62
Διαιτητές: Αναστόπουλος - Χριστόπουλος
ΜΕΣΣΗΝΗ (Νώντας): Πολυζωγόπουλος 14 (4), Κίσσας 9 (2), Μπακογιάννης 11, Στωικίδης 5 (1), Καραμπάγιας 8 (2), Αρβανίτης 10, Γεωργακόπουλος, Μιχαλόπουλος 4, Αρώνης 5
ΑΤΛΑΣ (Παυλής): Τσούλος 22 (3), Ζάγουρας 13 (3), Δελφάκης 8, Σαρρής 14 (4), Πλατάρος, Τσελίκης 5, Λυδιώτης