Δύσκολο πέρασμα από την Πύλο αλλά …12/12 η Καλαμάτα!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της που έφτασε πλέον στις 12 επιτυχίες, έδωσε η ομάδα μπάσκετ της Καλαμάτας, επικρατώντας στο κλειστό της Πύλου του ομώνυμου σωματείου με σκορ 73-64.
Το πέρασμα από την Πυλία δεν ήρθε καθόλου εύκολα για το συγκρότημα του Θεόδωρου Γιαννακόπουλου, που χρειάστηκε το «ξέσπασμα» στο τελευταίο 10λεπτο για να «καθαρίσει» το ματς.
Μετά το καλό «μπάσιμο» της Καλαμάτας, που βρέθηκε να προηγείται στο ξεκίνημα με 10 πόντους, οι πιτσιρικάδες του Φώτη Τσόπελα αντέδρασαν και κατάφεραν να επανέλθουν πλήρως στο ματς.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-35 για την Καλαμάτα ενώ στο 27΄, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 46-41, αλλά η βελτίωση της άμυνας – το γύρισμα σε press – και οι λύσεις που ήρθαν στην επίθεση με βασικό εμπνευστή τον κορυφαίο και πάλι Γιώργο Γιαννουκάκη, άλλαξαν τις ισορροπίες, χαρίζοντας στην Καλαμάτα μια νίκη που έδειχνε για πολλούς λογική και αναμενόμενη.
Εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι, ποιος άλλος, ο Παναγιώτης Καλδής, με τον 16χρονο γκαρντ να πετυχαίνει 34 πόντους με 3 τρίποντα, έχοντας βοήθειες από τους έμπειρους Γιώργο και Γιάννη Διακουμή.
Όσον αφορά την Καλαμάτα, εκτός του Γιαννουκάκη λύσεις έδωσαν και οι Γεωργανάς – Τσικούρης – Κριμιλής, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Βαγγέλης Γαρίνης.
10λεπτα: 16-21, 35-36, 51-53, 64-73
Διαιτητές: Νάστος – Χριστόπουλος
ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Τσόπελας): Τσαγλής 1, Θεοδωρόπουλος, Π. Καλδής 34 (3), Ι. Διακουμής 8 (2), Στρατόπουλος 4, Γ. Διακουμής 13, Γιαννόπουλος, Καλογερόπουλος 2, Πόππορης 2
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιαννακόπουλος): Γερμανός, Γαρίνης 8, Τσικούρης 10 (1), Κριμιλής 10, Κούτρης 2, Γιαννουκάκης 24 (4), Παθιάκης, Φωτάκης 8, Αναστασόπουλος, Τσαφόλιας, Γεωργανάς 11