Δάγκωναν για 3 περιόδους στην άμυνα οι «λύκοι»

Εξαιρετική για 3 10λεπτα – κυρίως στο αμυντικό κομμάτι - εμφάνιση πραγματοποίησε η «Καλαμάτα ΄80» απέναντι στην Σπάρτη, φτάνοντας στο τελικό 67-51.
Η καλαματιανή ομάδα κράτησε την Σπάρτη στους 28 πόντους σε 30 λεπτά (και 17 στην 2η και 3η περίοδο) και προηγήθηκε με 20 πόντους στο φινάλε του 3ου 10λεπτου, όμως η Σπάρτη έκανε την αντεπίθεσή της στην 4η περίοδο, δίχως όμως να καταφέρει να μειώσει σε λιγότερους από 8 πόντους.
Στα τελευταία λεπτά η καλαματιανή ομάδα διαχειρίστηκε πολύ καλά την προσπάθεια της Σπάρτης και με ψύχραιμα καλάθια ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μάντη που ήταν «on fire» με 5 τρίποντα και 21 πόντους ενώ κομβική ήταν η προσφορά του Γεωργουλάκου στα τελευταία λεπτά όπου πέτυχε 5 πόντους.
Από την άλλη οι Σπυράκος – Παπαδόπουλος ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Σπάρτη που υπέστη την 4η ήττα της σε 8 αγώνες.
10λεπτα: 20-11, 41-17, 48-28, 67-51
Διαιτητές: Αναστόπουλος - Ρίζος
ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΄80 (Κορογώνας): Γεωργουλάκος 8 (1), Τσιγαρίδης 7, Φραγγέας 8, Βουγιούκος, Μελάς, Γκιουρτζίδης 6, Αλεξανδρόπουλος 7 (1), Μπούνας, Καραμπέτσος 6, Μέντης 21 (5), Κατσαρέας 4
ΣΠΑΡΤΗ (Μπεμπέτσος): Ανδριώτης, Σκοπαράντζος Ψύλλας 4, Παπαδόπουλος 14 (1), Γιάνναρης, Κιουρτζόγλου 5, Τσαγκαρούλης 6, Σπυράκος 20 (1), Καρκαβίλας, Αλικάκος 2, Γκλέκας