«Μελανόλευκο» το ντέρμπι της Μεσσήνης

Ντέρμπι …με κάθε σημασία της λέξης διεξήχθη στο ΔΣ Μεσσήνης ανάμεσα στον τοπικό
Γυμναστικό Σύλλογο και την Καλαμάτα BC.
Η καλαματιανή ομάδα αναδείχθηκε νικήτρια με 83-76 έχοντας ως «όπλο» την υπεροπλία της στην ρακέτα, αλλά και την υπεροχή της στα ριμπάουντ (κυρίως επιθετικά) από τα οποία προήλθαν αρκετοί πόντοι.
Το παιχνίδι εμπεριείχε όμορφες φάσεις, τρομερό σασπένες και πολύ ωραίο ρυθμό, κάτι που δικαιολόγησε στο έπακρον τον χαρακτηρισμό του αγώνα ως «ντέρμπι».
Ο Γιαννουκάκης ξεχώρισε και πάλι, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Τσικούρη και Γεωργανά
Η Μεσσήνη από την άλλη ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς στην 1η περίοδο, όχι όμως και στην συνέχεια και έτσι πήγε στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του νεαρού Αντωνόπουλου.
Στην 1η περίοδο η Καλαμάτα ήταν κάκιστη αμυντικά, αφού δέχθηκε 14 πόντους στο πρώτο 5λεπτο (εκ των οποίων οι 7 από τον Αντωνόπουλο) και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25-15 στο φινάλε.
Στο 2ο δεκάλεπτο ήρθε η εκ διαμέτρου αντίθετη τροπή του ματς, με την Μεσσήνη να είναι άστοχη και την Καλαμάτα να ανεβαίνει επιθετικά και να αξιοποιεί την δύναμή της στην ρακέτα. Με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γεωργανά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια για πρώτη φορά στο ματς (31-31 στα 3:43) και ξέφυγαν με 4 στην λήξη της 3ης περιόδου.
Το 2ο ημίχρονο
Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το 3ο δεκάλεπτο, όπου η Καλαμάτα ανέβασε την διαφορά στους 8 με 5 λεπτά να απομένουν και ακολούθως ο Γιαννουκάκης με 5 σερί πόντους έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (60-49 με 1:30 να απομένουν), ωστόσο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» την διαφορά στους 4 παίζοντας αποτελεσματική ζώνη και υποχρεώνοντας την Καλαμάτα σε λάθη.
Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο η καλαματιανή ομάδα αγωνιζόταν χωρίς τους Τσικούρη –
Γιαννουκάκη – Σταθάκη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μεσσήνη.
Ωστόσο ο – άστοχος μέχρι εκείνο το σημείο – Κούτρης με τρίποντο «μαχαιριά» έκανε το 71-63 με 3 λεπτά να απομένουν και ο Σταθάκης με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έφερε το παιχνίδι και πάλι στα μέτρα της Καλαμάτας, η Μεσσήνη προσπάθησε στο τελευταίο λεπτό να μειώσει την διαφορά όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.
10λεπτα: 25-15, 38-42, 54-63, 76-86
Διαιτητές: Ρίζος – Δούβρης
ΜΕΣΣΗΝΗ (Παύλος Νώντας): Αντωνόπουλος 22 (4), Πολυζωγόπουλος 11 (2), Κίσσας 5 (1), Μπακογιάννης 7, Καραμπάγιας, Τσιμπούρης 11 (1), Αρβανίτης 13, Γεωργακόπουλος,
Μιχαλόπουλος 7, Αρώνης
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Θοδωρής Γιαννακόπουλος): Γαρίνης 5 (1), Τσικούρης 15, Κριμιλής , Κούτρης 7 (1), Γιαννουκάκης 22 (3), Παθιάκης 1, Φωτάκης 5, Αναστασόπουλος , Γεωργανάς 16, Σταθάκης 12