Τεράστιο «διπλό» σωτηρίας για την Πύλο

`Μια τεράστια νίκη, τόσο από αγωνιστικής, όσο και από ψυχολογικής και βαθμολογικής πλευράς σημείωσε ο ΝΟ Πύλου, με το «διπλό» του επί του Γυθείου με 62-60.
Οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά «έκλεψαν» το ματς στην τελευταία περίοδο όπου κατάφεραν και πέρασαν μπροστά και ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ για 3 δεκάλεπτα.
Το Γύθειο είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσε σταθερά προβάδισμα, όμως στο τελευταίο 10λεπτο όπου η Πύλος πήγε το ματς στην δύναμη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και κατέρρευσε.
Εκπληκτικός για ακόμα μια φορά ο 15χρονος γκαρντ Παναγιώτης Καλδής με 32 πόντους, κάτι που μεταφράζεται σε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του.
Οι άνθρωποι του Γυθείου εξέφρασαν τα παράπονά τους για την διαιτησία των Νάστου και Μπακετέα, καθώς θεώρησαν πως ανέχτηκαν στην τελευταία περίοδο το σκληρό παιχνίδι της Πύλου.
Τα 10λεπτα: 21-12, 38-25, 49-40, 60-62
Διαιτητές: Νάστος – Μπακετέας
ΓΥΘΕΙΟ: Αποστολάκος, Πρόκος, Μπιρμπάκος 12, Γλεντζάκος 19 (2), Μπαγιώκος 12, Λιακάκος 5 (1), Καλαποθαράκος 10, Φεντιούκοφ 2
ΠΥΛΟΣ: Τσαγκλής 2, Παν. Καλδής 32 (1), Ι. Διακουμής 2, Στρατόπουλος 5, Γιαννόπουλος 15, Αντωνόπουλος 2, Δ. Καλδής 3 (1), Καλογερόπουλος