6η νίκη για την Καλαμάτα ΄80

Διατηρώντας σταθερή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας, η Καλαμάτα ’80 νίκησε τον ΝΟ Πύλου εντός έδρας με 78-48 και έφτασε τις 6 νίκες σε 7 αναμετρήσεις.
Το σύνολο του Αλέξη Κορογώνα προηγήθηκε νωρίς στο ματς και διατήρησε διψήφια διαφορά από τους γηπεδούχους μέχρι και το ημίχρονο, ενώ στην 3η περίοδο η διαφορά αυτή ανέβηκε στους 20 πόντους.
Η καλαματιανή ομάδα είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, δείγμα της πολυφωνίας που κατέχει στην επίθεση ενώ από την άλλη η Πύλος στηρίχθηκε και πάλι στον νεαρό Καλδή που σημείωσε 16 πόντους.
10λεπτα: 9-22, 27-39, 38-58, 48-78
Διαιτητές: Ρίζος - Καρμοίρης
ΝΟ ΠΥΛΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Π. Καλδής 16(1), Βαβαρούτσος 1, Ι. Διακουμης 3(1), Στρατόπουλος 4, Γ. Διακουμής 4(1), Πόπορης, Αντωνόπουλος 2, Δ. Καλδής 8, Μαρίνης , Καλογερόπουλος 10
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΄80: Γεωργουλάκος 15(2), Τσιγαρίδης, Φραγγέας 2, Βουγιούκος, Μελάς, Γκιουρτζίδης 9(1), Αλεξανδρόπουλος 5(1), Κοντόπουλος 15(1), Καραμπέτσος 9, Μέντης 11(1), Κομπότης, Κατσαρέας 10, Γκιουρτζίδης 11 (1)