Κακή εμφάνιση αλλά τελικά νίκη για τον ΑΟ Θουρίας επί του Εθνικού(pics)

Μολονότι πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στο μισό του αγώνα (ημιχρ. 14-25) εντούτοις ο ΑΟ Θουρίας δικαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο ματς της πρεμιέρας του Α Ομίλου της Β΄ κατηγορίας και επικράτησε του μαχητικού Εθνικού Μελιγαλά με σκορ 53-44.

Το «ξύπνημα» στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έπαιξε καταλυτικό ρόλο, όπως καταλυτικό ρόλο έπαιξε και ο νεαρός Φρόνιμος με τα 4 τρίποντα που πέτυχε.

Οι φιλοξενούμενοι βραχυκύκλωσαν τη Θουρία με την άμυνα ζώνης και χάριν στην ευστοχία τους από τη γραμμή των τριών πόντων(7 στο πρώτο μέρος) απέκτησαν το πάνω χέρι αρχικά αλλά όλα άλλαξαν στη επανάληψη με την βελτίωση της άμυνας και κυρίως τις λύσεις στην επίθεση, που ήρθαν από τους Σπυρόπουλο, Παλαμίδη, Φρόνιμο και Λιανό- Γαρίνη.