"Διπλό" στο ντέρμπι της Τρίπολης ο Ακάδημος!

Ένα πολύ μεγάλο «διπλό» κατέκτησε ο Ακάδημος Καλαμάτας μέσα στην Τρίπολη με 61-44 επί των Δρομέων και έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμα ματς!
Στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, η καλαματιανή ομάδα ήταν αυτή που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος αφού κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας στην 3η περίοδο μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.
Οι Δρομείς είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μπουρή ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, όμως πέραν του Δελή (12π.) κανείς άλλος δεν βοήθησε επιθετικά τους Δρομείς οι οποίοι είχαν να αντιμετωπίσουν τους Μπόμπολη – Σκοπέτο που συνδυάστηκαν για 26 πόντους, αλλά και τους Λουρμπέα – Αλοίμονο – Κουτίβα – Πραμαγκιούλη που πρόσθεσαν συνολικά 27 πόντους.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, όπου ο Ακάδημος με ένα επιμέρους 20-7 πήρε προβάδισμα 18 πόντων (46-28) και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, με τον Γιώργο Ροζακέα να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε μικρούς παίκτες.
10λεπτα: 11-13, 21-26, 28-46, 44-61
Διαιτητές: Αναστασόπουλος-Καρδάρας
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηλίας Μπαλλής): Μπαλής 3, Καλούλι, Δελής 12, Σωτηρόπουλος, Παπακώστας 4, Πετσούνης, Αγγελόπουλος, Κοσκινάς, Μπουρής 21 (3) Μικελής 4, Κουτσούγερας
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Γιώργος Ροζακέας): Φιλιππόπουλος, Μπόμπολης 12 (1) Λαμπρόπουλος 2, Πραμαγκιούλης 6 (1), Μπένος, Αλοίμονος 8 , Γιαννακόπουλος 3 (1), Λουρμπέας 7 Σπαντιδέας 3 (1), Σκοπέτος 16 (2), Κουτίβας 6