Ένα ξέσπασμα στο 3ο 10λεπτο έφτανε για τους "λύκους" (pics)

Με ένα δυνατό ξέσπασμα στο 3ο μέρος, η Καλαμάτα ΄80 επικράτησε με 63-48 του Απόλλωνα Τρίπολης και έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Το σύνολο του Αλέξη Κορογώνα είχε σε καλή μέρα επιθετικά τους Μέντη, Γκουλούση και Κατσαρέα που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από την άλλη ο Απόλλωνας – που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα – πάλεψε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν μπόρεσε να αντισταθεί στο 2ο ημίχρονο και γνώρισε φυσιολογική ήττα.
Στην 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο «ζεστά» και προηγήθηκαν με 9-4 στο πρώτο 5λεπτο με τον Ρεκουνιώτη να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων, όμως οι «λύκοι» ισορρόπησαν με τον εξαιρετικό νεαρό σέντερ Κατσαρέα.
Καλύτερα μπήκαν ι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο και προηγήθηκαν με 28-21 με 2:45 να απομένουν και προηγήθηκε με 31-24 στην λήξη της, όμως το πραγματικό «ξέσπασμα» το έκανε στο 3ο 10λεπτο.
Με επιθετική «πολυφωνία» έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (4:12) και ακολούθως ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 12-0 φτάνοντας το σκορ στο +19 (46-27).
Το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας ήταν να μειώσει σε 33-48 μέχρι την λήξη της περιόδου, με τους «λύκους» να διατηρούν εύκολα το προβάδισμά τους μέχρι και το φινάλε του αγώνα.