Αγχωτική νίκη για Ευκλή (pics)

Αν και δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, ο Ευκλής κατάφερε και επικράτησε του ΓΣ Γαργαλιάνων με 64-59 και έφτασε τις 3 νίκες στις 4 πρώτες αγωνιστικές της Α΄ κατηγορίας.
Η καλαματιανή ομάδα είχε δημιουργήσει προσδοκίες για περισσότερα βάσει ξεκινήματος όμως η νίκη είναι αυτή που έχει σημασία, ενώ από την άλλη οι Γαργαλιάνοι έδειξαν ότι «αναπνέουν» μετά την απρόσμενη ήττα από την Πύλο, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και έφτασαν κοντά σε αυτήν, έχοντας «χλιαρές» διαμαρτυρίες από την διαιτησία των Νάστου – Μπακετέα.
Στο ξεκίνημα ο Ευκλής μπήκε πολύ δυνατά και έχοντας τον Μαθιόπουλο να μπαίνει «καυτός» σκοράροντας 12 πόντους στα πρώτα 3μιση λεπτά του αγώνα, πήρε νωρίς το προβάδισμα και μέχρι το ημίχρονο διατηρούσε προβάδισμα 10 πόντων.
Στα μέσα της 3ης περιόδου οι Γαργαλιάνοι μείωσαν σε 35-33 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε κυρίως χάρη στις δυο βολές του νεαρού Κόη με 10 δεύτερα να απομένουν, οι οποίες έβαλαν τον Ευκλή μπροστά στο +4 (62-58).
10λεπτα: 19-10, 33-24, 44-39, 64-59
Διαιτητές: Νάστος - Μπακετέας
ΕΥΚΛΗΣ (Ηλίας Στακιάς): Κόης 7 (1), Φουρναράκος 3 (1), Αγγελόπουλος 7, Μαθιόπουλος 22 (1), Γερμανός 5 (1), Γιατράκος 6, Γκούμας 2, Κλάπας 11 (1)
ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΟΙ (Νίκος Δημόπουλος): Τσαγκάρης, Ψηλοδημητρακόπουλος 1, Σύλλας 2, Δημητρακόπουλος 2, Τσαγκάνης 17 (2), Μπουσιούτας 4, Μαραγκός, Ανδρώνης 2, Μητρόπουλος 10, Μουραφέρης 21 (1)