"Θυελλώδες" δεύτερο μέρος και "3 στα 3" η Καλαμάτα

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο αποδείχθηκε το παιχνίδι της Καλαμάτας με αντίπαλο τους Δρομείς Τρίπολης που διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες και αρκετό κρύο στο γήπεδο της «Τέντας» καθώς η «Μαύρη Θύελλα», με εξαιρετική απόδοση στην επανάληψη έφτασε εύκολα στην νίκη με 75-62 κάνοντας το «3 στα 3».
Η αλήθεια είναι ότι οι αρκάδες δημιούργησαν πολλά προβλήματα στο πρώτο μισό του αγώνα ωστόσο έμειναν από λύσεις στο υπόλοιπο και η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την μεγάλη εμφάνιση των Γιαννουκάκη, Φωτάκη και την καλή παρουσία των Κούτρη, Τσικούρη και Τριανταφυλλόπουλου – ο τελευταίος τραυματίστηκε στο γόνατο στο 3ο δεκάλεπτο και αποχώρησε – καθόρισαν την έκβαση του αγώνα που ήταν θετική για την μεσσηνιακή ομάδα.
Πολύς ο κόσμος και πάλι παρά το εορταστικό της ημέρας με τους ανθρώπους της διοίκησης της Καλαμάτας να δημιουργούν πολύ ωραία ατμόσφαιρα με ηχητικά και αρκετές ακόμη δράσεις.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 75
ΔΡΟΜΕΙΣ 62
10λεπτα: 20-17, 36-36, 58-49, 75-62
Διαιτητές: Αναστόπουλος – Κυριακόπουλος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Θεόδωρος Γιαννακόπουλος): Γερμανός, Ζυγουράκης 2, Γεωργανάς 3, Τσικούρης 9 (1), Κριμιλής 1, Κούτρης 8 (2), Γιαννουκάκης 26 (2), Παθιάκης, Φωτάκης 13, Σταθάκης 5, Τριανταφυλλόπουλος 8 (2)
ΔΡΟΜΕΙΣ (Ηλίας Μπαλής): Μπαλής 13, Καλούλι 6, Δελής 18 (1), Σωτηρόπουλος, Παπακώστας 6, Κοσκινάς 2, Μπουρής 12 (2), Μικελής 2, Κουτσούγερας 3,