"3 στα 3" με φοβερό Γεωργουλάκο οι "λύκοι" (pics)

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ γνώρισε ο ΓΣ Μεσσήνης, ο οποίος ηττήθηκε στην έδρα του από την Καλαμάτα ΄80 με 57-51.
Από την άλλη οι «λύκοι» έκαναν το «3 στα 3» σε ένα μεγάλο ντέρμπι όπως εξελίχθηκε στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης.
Η καλαματιανή ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα και με «όπλο» το πικ εν ρολ το οποίο της απέφερε πολλούς πόντους, αλλά και τον νεαρό Γεωργουλάκο να κάνει το παιχνίδι της ζωής του έφτασε στο «δίποντο».
Οι «νησιώτες μπρος στα τελευταία λεπτά, αφού ήταν πολύ άστοχοι κυρίως από το ποστ όπου προσπαθούσαν να χτυπήσουν.
Ο Μπακογιάννης ξεχώρισε και πάλι, ειδικά στα τελευταία λεπτά όπου προσπάθησε μόνος του να «κλέψει» την νίκη για τον ΓΣΜ.
Σημειώνεται πως οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με 2 σημαντικές απουσίες, καθώς στην προπόνηση της Παρασκευής (4/12) ο Τσιμπούρης υπέστη βαρύ διάστρεμμα και θα επιστρέψει το νέο έτος και ο Πολυζωγόπουλος χτύπησε σοβαρά στο πρόσωπο και μεταξύ άλλων του έσπασε η μύτη!
Η Κ80 δεν είχε στην διάθεσή της τους πολύπειρο Κοντόπουλο και τον Μάλαμα.
1ο δεκάλεπτο
Χέρι – χέρι στο σκορ πήγαιναν οι δυο ομάδες μέχρι και το 10-10 με τους «νησιώτες» να έχουν ως αιχμή δόρατος τους Αρβανίτη – Αντωνόπουλο και τους «λύκους» τους Καραμπέτσο – Κατσαρέα.
Ωστόσο με ένα σερί 7-0 και με την Μεσσήνη να μένει δίχως σκορ για 5 λεπτά, η Κ80 προηγήθηκε με 17-10 στην λήξη της πρώτης περιόδου.
2ο δεκάλεπτο
Για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πήγε η διαφορά με τρίποντο του Γεωργουλάκου, με την Μεσσήνη να μειώνει σε 14-22 τον Μπακογιάννη, όμως ένα επιμέρους 5-2 έφερε και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (27-16) με προσωπικό σόου του Φραγκέα (8 συνεχόμενους πόντους).
Η Μεσσήνη άρχισε σιγά σιγά να μειώνει, πρώτα σε 23-29 τον Μάραντο και μετά από τεχνική ποινή πάνω στον Καραμπάτσο, όμως ο Μάραντος δέχθηκε και αυτός με τη σειρά του τεχνική ποινή, με το 2ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 25-29 για την Καλαμάτα 80΄.
3ο δεκάλεπτο
Η καλαματιανή ομάδα μπήκε και πάλι με φόρα και με επιμέρους 8-2 έφερε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (27-39), με την Μεσσήνη να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι με 6:22 να απομένουν!
Ο Γεωργουλάκος με 5 προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά τους «λύκους» με 13 πόντους (44-31), όμως η Μεσσήνη με ένα σερί 6-0 έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό μετά από 6 λεπτά και με τον Καραμπάγια να πετυχαίνει δύσκολο καλάθι στην λήξη της περιόδου μείωσε σε 7 πόντους (37-44).
4ο δεκάλεπτο
Δυο προσωπικά καλάθια του Γεωργουλάκου έφεραν τη διαφορά στο +11 (48-37), ο Φραγκέας με σουτ από μέση απόσταση απάντησε στο καλάθι του Μιχαλόπουλου και έκανε το 50-39 αλλά ο Μπακογιάννης μείωσε σε 52-43 με σουτ.
Η Μεσσήνη πρέσαρε σε όλο το γήπεδο για το κλέψιμο, αρκετά σφυρίγματα εξόργισαν τους «νησιώτες» και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς και κορμιά να πέφτουν!
Ο Γεωργουλάκος και πάλι με 2/3 βολές σε φάουλ που του έγινε έβαλε μπροστά την Κ80 με 54-43, ο Τσιγαρίδης με δύσκολο ντράιβ έβαλε τους «λύκους» στο +13 (56-34) με 1:45 να απομένει για την λήξη, φάνηκε να κλειδώνει το αποτέλεσμα.
Ωστόσο, ο Μπακογιάννης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε πρώτα με προσωπική προσπάθεια σε 45-56, έπειτα κέρδισε φάουλ στο τρανζίσον και με 2/2 βολές μείωσε εκ νέου σε 47-56 και με τρίποντο στο 1:08 έφερε το παιχνίδι στο -6 (50-56), φτάνοντας τους 7 συνεχόμενους πόντους!
Το πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο απέδωσε καρπούς, η Κ80 δεν έκανε επίθεση και ο χρόνος κύλησε έως τα 41 δεύτερα.
Στην επόμενη επίθεση ο Κίσσας κέρδισε φάουλ από τον Αναγνωστόπουλο και με 1/2 βολές έκανε το 51-56, η Μεσσήνη δεν μπόρεσε να κάνει φάουλ με αποτέλεσμα ο χρόνος να κυλήσει μέχρι τα 25 δεύτερα με τον Πολίτη να χάνει τις 2 βολές που έκανε.
Ο Κίσσας αστόχησε σε τελείως ελεύθερο λέι άπ, ο Πολίτης με 15 δεύτερα να απομένουν έβαλε 1/2 βολές και έκανε το 57-51 και ο Κίσσας στην επόμενη επίθεση αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι την λήξη.
Τα 10λεπτα: 10-17, 25-29, 37-44, 51-57
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Παύλος Νόντας): Αντωνόπουλος 4, Κίσσας 6 (1), Μπακογιάννης 15 (1), Καραμπάγιας 3, Παπαδέας 6, Αρβανίτης 5, Γεωργακόπουλος, Μιχαλόπουλος 6, Μαράντος 6
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΄80 (Αλέξης Κορογώνας): Γεωργουλάκος 19 (2), Τσιγαρίδης 6, Φραγγέας 11 (1), Πολίτης 1, Μελάς, Γκιουρτζίδης 2, Αλεξανδρόπουλος 7 (1), Αναγνωστόπουλος, Καραμπέτσος 3, Γκουλούσης 4, Κατσαρέας 4