Εύκολο «διπλό» με ξέσπασμα στην 4η περίοδο ο Ακάδημος

Με ένα φοβερό ξέσπασμα στην 4η περίοδο ο Ακάδημος νίκησε εύκολα τον ΝΟ Πύλου με 88-48 για την 2η αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, φτάνοντας τις 2 νίκες στο πρωτάθλημα.
Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής ανάμεσα στις δυο ομάδες, όμως οι γηπεδούχοι πάλεψαν όσο μπορούσαν και μέχρι το 3ο δεκάλεπτο βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 10-15 πόντους, όμως στην τελευταία περίοδο η ψαλίδα άνοιξε σε μη αναστρέψιμο βαθμό για τον Ακάδημο.
Από τους νικητές ξεχώρισε ο Πραμαγκιούλης που σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο νεαρός Παναγιώτης Καλδής σκόραρε 27 πόντους και απέδειξε πως το μέλλον του ανήκει!
10λεπτα: 15-23, 27-40, 42-57, 48-88
Διαιτητές: Νάστος Λάμπρος – Ρίζος Πέτρος
ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Φώτης Τσόπελας): Τσαγκλής, Στρατόπουλος, Παν. Καλδής 27 (2), Δημ. Καλδής, Βαβαρούτσος, Γ. Διακουμής 6 (1), Γ. Διακουμής 5 (1), Γιαννόπουλος 6 (1). Έπαιξαν ακόμα Θεοδωρόπουλος, Αντωνόπουλος, Μαρίνης και Καλογερόπουλος
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Γιώργος Ροζακέας): Σπαντιδέας 11 (2), Αλοίμονος 2, Κουτίβας 2, Πραμαγκιούλης 29 (4), Σκοπέτος 13 (1), Ανδριανόπουλος 8 (1), Μπόμπολης 11 (2), Φλώρος 4 (1), Γιαννακόπουλος, Καραμπάτσος 4, Ανδρουτσόπουλος 3 (1)