Με φόρα η Μεσσήνη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ! (pics)

Τεράστια νίκη στο πρώτο ντέρμπι και εντός έδρας παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας σημείωσε ο ΓΣ Μεσσήνης, επικρατώντας ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι των φιλόδοξων Δρομέων Τρίπολης με 69-63.
Κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων ήταν ο Μπακογιάννης που σημείωσε κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου ωστόσο αρκετοί αθλητές των γηπεδούχων βρέθηκαν σε καλή μέρα συμβάλλοντας τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας τους.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό καθώς τα δυο φιλόδοξα σωματεία πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ αλλά στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, είχαν λύσεις στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία πανηγυρίζοντας με τους φίλους τους το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος.
Στο πρώτο 10λεπτο οι ομάδες αγωνίστηκαν σε υψηλούς ρυθμούς επιθετικά και πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι και το 19-20 υπέρ των φιλοξενούμενων το οποίο διαμορφώθηκε με λέι απ του Μπουρή, δηλαδή σημειώθηκαν συνολικά
Το 2ο δεκάλεπτο
Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες «έσφιξαν» και δεν σημειώθηκε πόντος μέχρι ο Σωτηρόπουλος (Τρίπολη) να σημειώσει δυο πόντους από την «γραμμή της φιλανθρωπίας.
Αμφότεροι ήταν πολύ άστοχοι και ειδικά ο ΓΣ Μεσσήνης από το ποστ.
Ωστόσο το αντιαθλητικό του Παπακώστα πάνω στον Μπακογιάννη που έφευγε στον αιφνιδιασμό επέφερε στους γηπεδούχους τον πρώτο τους πόντο στο 2ο δεκάλεπτο (20-22) και λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης με λέι απ στο τρανζίσιον έφερε το ματς στα ίσια (22-22).
Τα λάθη των Δρομέων και η αστοχία της Μεσσήνης συνεχίστηκαν μέχρι και το μισό της περιόδου όταν ο Μπουρής με 1/2 βολές έκανε το 23-22 για τους φιλοξενούμενους.
Ο Κίσσας με 2/2 βολές και ένα εύκολο λέι απ όπου η άμυνα των αρκάδων «κοιμήθηκε» έβαλε την Μεσσήνη για πρώτη φορά στην 2η περίοδο μπροστά στο σκορ με 26-23.
Ο Αντωνόπουλος με ντράιβ και λέι απ έβαλε τον ΓΣ Μεσσήνης μπροστά με 4 (28-24) απέναντι στους Δρομείς οι οποίοι συνέχισαν τα λάθη. Ο Σωτηρόπουλος έφερε τον ΣΔΥΤ στο -2 (28-26) με 2/2 βολές όμως ο Μπακογιάννης απάντησε με ένα ακόμα εύκολο λέι όπου δεν ήρθε καμία βοήθεια από την αδύναμη πλευρά.
Ο Μπουρής έκλεψε και ισοφάρισε σε 30-30 με 40 δεύτερα να απομένουν και έπειτα με 2/2 βολές έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους με 32-30.
Το 3ο δεκάλεπτο
Όπως και στο 2ο, έτσι και στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν και οι πόντοι έμπαιναν με το …. «σταγονόμετρο», με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμά τους.
Το σκορ στα 5:49 ήταν 36-34 υπέρ των Δρομέων και είναι χαρακτηριστικό πως σημειώθηκαν μόλις 8 πόντοι σε κάτι λιγότερο από 5 λεπτά!
Πολλά λάθη, άστοχα σουτ εκατέρωθεν είχαν ως αποτέλεσμα τον ρυθμό αυτό, όμως ο Αρβανίτης με ανάποδο λέι άπ έφερε το ματς στα ίσια (36-36) πριν ο Καλούλι απάντησε με τον ίδιο τρόπο (36-38).
Λίγο αφ΄ ότου συμπληρώθηκαν 7 λεπτά παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν τα 5 φάουλ και ο Αρβανίτης με 1/2 βολές έβαλε και πάλι μπροστά τον ΓΣΜ με 39-38 και ο Τσιμπούρης με τρίποντο έβαλε μπροστά με 4 πόντους την ομάδα του (42-38).
Ο Αρβανίτης με «κόψιμο» στη ρακέτα από ασίστ του Μπακογιάννη έφερε τον ΓΣΜ στο +6, στην μεγαλύτερη διαφορά του μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι.
Ο Καλούλι μείωσε σε 42-46, όμως ο Πολυζωγόπουλος με buzzer beater τρίποντο από τα 8 μέτρα έβαλε την Μεσσήνη στο +7 και της έδωσε μεγάλη ώθηση!
Το 4ο δεκάλεπτο
Πολύ δυνατές άμυνες και μεγάλη ένταση κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο.
Ο Μπαλής με λέι απ μείωσε σε 44-49 και ο Μπακογιάννης απάντησε με 1/2 βολές για το 50-44, με τους τρεις προαναφερθέντες πόντους να είναι οι μοναδικοί που μπήκαν στο πρώτο 3λεπτο.
Ο Καλούλι με τρίποντο μείωσε σε 47-51 για τους Δρομείς, όμως ο Αρβανίτης απάντησε με δίποντο για το 53-47.
Ο Αντωνόπουλος με δυο πολύ μεγάλα τρίποντα έφερε το παιχνίδι στο +11 (59-48), η πρώτη φορά που ομάδα στο ματς πήρε διψήφια διαφορά όμως οι Δρομείς απάντησαν με λέι απ του Μπαλή (50-59), 5 λεπτά πριν το φινάλε.
Ο Καλούλι με 2/2 βολές και ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε στο -4 (55-59) για τους Δρομείς και κάπου εκεί το παιχνίδι ξανάγινε …ντέρμπι!
Στα 2:51 ο ΓΣΜ συμπλήρωσε 5 φάουλ και ο Μπουρής με 2/2 βολές μείωσε εκ νέου στους 2 πόντους (57-59) για τους Δρομείς όμως ο Τσιμπούρης με σουτ από τα 5 μέτρα έβαλε τους γηπεδούχους στο +4 (61-57).
Ο Καλούλι και πάλι με 2/2 βολές έκανε το 59-61 και η πίεση σε όλο το γήπεδο των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς με το λάθος του Μιχαλόπουλου.
Ο Δελής με παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε φάουλ όμως αστόχησε και στις δυο βολές, αλλά με νέο επιθετικό ριμπάουντ των Δρομέων και δύσκολο λέι απ του Μπαλή το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (61-61).
Ο Μπακογιάννης με καλάθι και φάουλ + συμπληρωματική βολή πέτυχε έμμεσο τρίποντο και έβαλε τη Μεσσήνη μπροστά με 3 πόντους (64-61).
Ο Δελής έκανε βήματα στην επόμενη φάση και ο Μπακογιάννης και πάλι με σουτ στην κίνηση έκανε το 66-61, ένα λεπτό πριν το φινάλε!
Ο Μπαλής έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, ο Μπακογιάννης αστόχησε στις δυο βολές που εκτέλεσε όμως οι Δρομείς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με το τρίποντο του Δελή.
Στην επόμενη επίθεση οι φιλοξενούμενοι άφησαν ελεύθερο τον Τσιμπούρη και αυτός τους «τιμώρησε» με τρίποντο, το οποίο διαμόρφωσε το 69-61.
Ο Μπαλής αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα και το 69-63 έμεινε ως το τελικό σκορ.
● Διαιτητές: Μαγκαφάς Παν. – Καρδάρας Παν.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 30-32, 49-42, 69-63
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Παύλος Νώντας): Αντωνόπουλος 11 (2), Πολυζωγόπουλος 6 (1), Κίσσας 10 (1), Μπακογιάννης 16, Στωικίδης, Καραμπάγιας, Τσιμπούρης 10 (2), Παπαδέας 1, Αρβανίτης 7, Γεωργακόπουλος, Μιχαλόπουλος 8, Αρώνης
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηλίας Μπαλής): Μαρκόπουλος, Μπαλής 11, Καλούλι 20 (3), Δελής 11, Σωτηρόπουλος 3, Παπακώστας 4, Πετσούνη, Αγγελόπουλος, Κοσκινάς, Μπουρής 12, Μικελής 1, Κουτσούγερας