«Σφαγή» της «Μαύρης Θύελλας», 1-1 με τον Αιολικό (pics)

Ο διαιτητής της αναμέτρησης της Καλαμάτας με τον Αιολικό, Κώστας Περράκης, θα είχε σίγουρα μεγαλύτερη επιτυχία ως πρωταγωνιστής σε ταινία του συνεπώνυμού του, γνωστού σκηνοθέτη Νίκου Περράκη που έχει γυρίσει ορισμένες από τις καλύτερες κωμωδίες του ελληνικού κινηματογράφου. Μια ανάλογου ύφους "παράσταση" έδωσε χθες ο αθηναίος ρέφερι στο γήπεδο του Μεσσηνιακού όπου η "Μαύρη Θύελλα" αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αιολικό για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.
Ο Περράκης τίναξε το ματς στον αέρα σφυρίζιοντας ένα πέναλτι από το πουθενά (το τρίτο σε βάρος της Καλαμάτας στα ισάριθμα τελευταία ματς) σε φάση μάλιστα η οποία έχει ξεκινήσει από οφσάιντ, δινοντας έτσι στον Αιολικό την δυνατότητα να ισοφαρίσει το ματς! Ο Γάλας πήρε την μπάλα στα δεξιά ενώ δεν καλυπτόταν από την άμυνα της Καλαμάτας, έκανε την σέντρα, ο Ίλιεφ πήδηξε για κεφαλιά με τον Σίμωση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά, ο επιθετικός του Αιολικού έπεσε στο έδαφος και ο Περράκης έδειξε την άσπρη βούλα! Και σαν να μην έφτανε το σοκ του πέναλτι ο διαιτητής ολοκλήρωσε το έργο του δείχνοντας την κόκκινη κάρτα στον Ίλιεφ υποχρεώνοντας την Καλαμάτα να αγωνιστεί για περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες! Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κριπιντίρης ο οποίος νίκησε τον Θωμά και έκανε το 1-1 ισοφαρίζοντας το γκολ του Αθανασόπουλου από το 16’.
Πριν ο Περράκης αναλάβει δράση, το ματς είχε ξεκινήσει ιδανικά για την «Μαύρη Θύελλα». Ο Λεωνίδας Μπίλης παρέταξε την ομάδα για πρώτη φορά φέτος με δυο επιθετικούς μετατρέποντας το κλασικό 4-2-3-1, που έπαιζε η Μαύρη Θύελλα από το ξεκίνημα της σεζόν, σε 4-1-3-2. Στη άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά έπαιξαν οι Καραλής, Καλαγκάνης, Ίλιεφ, Γαλανόπουλος, μπροστά τους, αμυντικό χαφ, ο Τσιμικλής, την τριάδα του κέντρου συγκρότησαν οι Κερμενίδης, Κωνσταντίδης, Τορεζάνι και στην επίθεση οι Αθανασόπουλος, Παναγιωτόπουλος.
Στο πρώτο ημίωρο η Καλαμάτα «έπνιξε» τον Αιολικό. Με πρέσινγκ ψηλά έκλεβε μπάλες και απειλούσε συνεχώς και μέχρι την φάση του πέναλτι είχε περισσότερες από δέκα τελικές. Η υπεροχή της καρποφόρησε στο 16΄με σκόρερ τον Αθανασόπουλο. Ο Κερμενίδης έβγαλε την σέντρα και ο στράικερ της Καλαμάτας με άπιαστη κεφαλιά νίκησε τον Πουρή.
Ο Αιολικός έμοιαζε χαμένος και μόνο μετά το ημίωρο άρχισε να βγαίνει στην επίθεση ενώ χαρακτηριστικό είναι πως έκανε την πρώτη φάση στο 33’. Μετά το πέναλτι και την αποβολή το ματς έγινε «ροντέο». Οι διαπληκτισμοί των παικτών και οι διαμαρτυρίες δεν επέτρεψαν να παιχτεί ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται συνεχώς πεσμένοι στον αγωνιστικό χώρο.
Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα προσπάθησε με όλες της τις δυνάμεις να βγεί στην επίθεση. Ο Μπίλης έριξε στην μάχη δυο ξεκούραστους αμυντικούς τον Λίπι με τον Δούμουρα, αλλά δεν γύρισε πίσω την ομάδα αφήνοντας μέσα και τους δυο επιθετικούς. Οι γηπεδούχοι δεν κλείστηκαν, προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με κάποια στημένα όπου στη περιοχή του Πουρή ανέβαιναν και τα στόπερ αλλά η υπερπροσπάθεια δεν απέδωσε. Ο Αιολικός έπαιξε κυρίως με αντεπιθέσεις (!) ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία όταν ο Παπαζούδης είδε δεύτερη κίτρινη.

Το φιλμ του αγώνα

3’: Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Σούτ του Τορεζάνι πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πουρή
10’: Κόρνερ του Κερμενίδη η μπάλα πέρασε τόσο από τον Παναγιωτόπουλο όσο και τον Αθανασόπουλο, στο ύψος της μικρής περιοχής του Αιολικού
16': ΓΚΟΛ 1-0: Ο Αθανασόπουλος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κερμενίδη από αριστερά ανοίγει το σκορ για την Μαύρη Θύελλα
25΄Αλλαγή για τον Αιολικό. Ο Στουρνάρας στην θέση του Μίχου
27’ Ο Τορεζάνι «χόρεψε» την άμυνα του Αιολικού από δεξιά, έδωσε στον Παναγιωτόπουλο ο οποίος έπιασε το σουτ μόλις άουτ
33' Πρώτη καλή στιγμή για τον Αιολικό με τον Γάλα να σουτάρει άουτ απο πλάγια θέση
37' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάλη για φάουλ στον Κερμενίδη
42’: Πέναλτι για τον Αιολικό καταλόγισε ο διαιτητής προς γενική έκπληξη υποδεικνύοντας παράβαση του Ίλιεφ σε μαρκάρισμα πάνω στον Σίμωση
43' ΓΚΟΛ 1-1 Ο Κριπιντίρης ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι. Με δέκα παίκτες η Καλαμάτα μετά από κόκκινη στον Ίλιεφ
45+1΄ Ένταση μεταξύ των παικτών στον αγωνιστικό χώρο
45+2΄Λήξη του πρώτου μέρους 1-1. Ο διαιτητής Κώστας Περράκης έιναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής δίνοντας ένα πέναλτι φάντασμα (σε φάση που ξεκίνησε απο οφσάιντ) και κόκκινη στον Ίλιεφ
46' Έναρξη του β' ημιχρόνου με δυο αλαλγές για την Καλαμάτα. Οι Δούμουρας, Λίπι πέρασαν στο ματς και βγήκαν οι Γαλανόπουλος, Καραλής
57' Κίτρινη του Περράκη σε Σίμωση για βουτιά στην περιοχή
60' Παιχνίδι κέντρου με την Καλαμάτα να κάνει ηρωική προσπάθεια με πάικτη λιγότερο
64΄Αλλαγή για τον Αιολικό. Ο Καδής στην θέση του Γάλα
70' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ρήγας στην θέση του Κωνσταντινίδη
71' Αλλαγή για τον Αιολικό. Ο Σαμπάνης στην θέση του Μανουσάκη
77' Εκτέλεση φάουλ του Τορεζάνι, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πέρασε κόρνερ
80' Κίτρινη κάρτα στον Παπαζούδη για μαρκάρισμα στον Αθανασόπουλο
83' Αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Ο Παπαζούδης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Θωμάς, Γαλανόπουλος (46' Λίπι), Καραλής (46' Δούμουρας), Ιλιεφ, Καλαγκάνης, Τσιμικλής, Τορεζάνι, Κωνσταντινίδης (71' Ρήγας), Παναγιωτόπουλος, Κερμενίδης, Αθανασόπουλος.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Πουρής, Γάλας, Λίμα (63' Λάλας), Μπακάλης, Παπαζούδης, Κριπιντίρης, Ιορδανίδης, Μίχος (25' Στουρνάρας), Σίμωσης, Μανουσάκης, Κέρι.