Καλαμάτα- Τέλος Άγρας 3-1: Ψεκάστε, σκουπίστε... τελειώσατε! (φωτο)

Με δυο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, η Καλαμάτα δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξεκινήσει με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα της Α’ τοπικής επικρατώντας τελικά, με 3-1 του Τέλου Άγρα.

Η Μαύρη Θύελλα έπαιξε μονότερμα τον αντίπαλό της ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και δεν είχε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στην ομάδα των Γαργαλιάνων η οποία κατέβηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι και σε ελάχιστες φάσεις κατάφερε να πατήσει την περιοχή του Κωνσταντακόπουλου.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους μελανόλευκους καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο Τσουλάκοs αξιοποίησε την κεφαλιά πάσα του Μπεγέτη και με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0) διώχνοντας το όποιο άγχος της πρεμιέρας.

Το γρήγορο γκολ ωστόσο καθησύχασε περισσότερο απ' όσο έπρεπε τους παίκτες των Χατζηαγγελή- Μάνα καθώς ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε σ' αυτό συνέβαλαν και οι συχνές διακοπές στο παιχνίδι από τους τραυματισμούς των παικτών του Τέλου Άγρα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ερέκι ο οποίος ξεκίνησε ως αριστερό μπακ, έπεσε τρεις φορές στο έδαφος ζητώντας ιατρική βοήθεια πριν τελικά αποχώρησε τραυματίας στο 30’.

Η Καλαμάτα δεν μπόρεσε να βρεί ρυθμό και η ανάπτυξη γινόταν μονόπλευρα από τα δεξιά με τους Γεωργιόπουλο και Σαραντόπουλο αλλά ελάχιστες ήταν οι φάσεις που επί της ουσίας απείλησε.

Είναι χαρακτιρικό πως η επόμενη καλή φάση για τη Καλαμάτα ήρθε στο 34’ όταν ο Καλαντζής εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Καλογήρου σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε την μπάλα ενώ στο 42’ σε ωραίο συνδυασμό ο Σαραντόπουλος από δεξιά γύρισε στο Τσουλάκο ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα ξεκίνησε με τον Βασιλόπουλο να παίρνει την θέση του Κουρούπη στα αριστερά χωρίς να αλλάξει το 4-4-2 του πρώτου μέρους.

Από το πρώτο σφύριγμα φάνηκε περισσότερο ορεξάτη και πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, ο εκ των κορυφαίων, Άγγελος Σαραντόπουλος, έκανε επέλαση από τα δεξιά μαρκαρίστηκε μέσα στην περιοχή από τον Εμμανουήλ, βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής Κουτσαναστάσης έδειξε πέναλτι το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καλαντζής οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Καλογήρου και έτσι στο 50’ έγινε το 2-0.

Στο 60’ αφού η μπάλα πέρασε από τρεις μελανόλευκους έξω από την περιοχή, έφτασε στον Σαραντόπουλο που σούταρε στα χέρια του Καλογήρου ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γεωργιόπουλος έβγαλε ωραία την μπάλα στον Τσουλάκο που έπιασε κεφαλιά άουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Τσουλάκος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, δέχτηκε το αντικανονικό μαρκάρισμα του Ανδρώνη και ο Κουτσαναστάσης έδειξε εκ νέου την άσπρη βούλα χωρίς αυτή την φορά να υπάρξουν αντιδράσεις από τους φιλοξενούμενους. Ο Χρήστος Καλαντζής ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση και έκανε το 3-0 στο 63’.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε εκεί με τον Τέλο Αγρα να σημειώνει τελικά το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα στο 79’ με τον Λυκούργο Ανδρώνη του Νικολάου ο οποίος έπιασε σουτ από 30 μέτρα και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Κωνσταντακόπουλου. Γκολ σπάνιο που οδήγησε όλο το γήπεδο  σε αυθόρμητο χειροκρότημα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος, Λιόλιος, Τζανετέας, Μπαστακός, Μπεγέτης, Καλαντζής, Νικολόπουλος, Σαραντόπουλος (79’ Καλογερόπουλος), Τσουλάκος (73’ Νάτσης), Κουρούπης (46’ Βασιλόπουλος)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Καλογήρου, Ανδρώνης Λ. Νικ., Γεωργιόπουλος, Πότσης, Ανδρώνης Λ. Χρ., Ερέκι (30’ Μπουντάς), Μπούμπα, Παπουτσής, Γκότσης, Εμμανουήλ (75’ Στασινόπουλος), Νικολόπουλος Νίκος (63’ Κούτρης)

*Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του 14χρονου ποδοσφαιριστή της Βέργας, Σωτήρη Νικολακόπουλου που έφυγε τόσο άδικα απο την ζωή πριν μια εβδομάδα βυθίζοντας στο πένθος τον Μεσσηνιακό αθλητισμό...