Καλαμάτα-Αστέρας Μικρομάνης 7-0: Εύκολα στα ημιτελικά με απόλυτη κυριαρχία (pics)

Εύκολα και …γρήγορα επικράτησε με 7-0 του Αστέρα Μικρομάνης η Καλαμάτα στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, όπου θα αντιμετωπίσει την Ανδρούσα σε δυο παιχνίδια.
Η καλαματιανή ομάδα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Αστέρα, καθώς είχε ήδη πετύχει 4 τέρματα στο πρώτο μέρος και σε γενικές γραμμές κυριάρχησε απόλυτα των αντιπάλων της.
Τα τέρματα σημείωσαν οι Καλαντζής (2΄, 23΄), Σαραντόπουλος (41΄), Τσουλάκος (43΄), Καλογερόπουλος (56΄) και Κουρούπης (67΄, 80΄).
Η εξέλιξη του αγώνα
Με τρεις διαφοροποιήσεις, σε σχέση με τα σχήματα που είχαν παρατάξει οι Χατζηαγγελής – Μάνα στις προηγούμενες αναμετρήσεις, εμφανίστηκε η Μαύρη Θύελλα στο παιχνίδι.
Ο Κυριακόπουλος πήρε θέση κάτω από τα γκολπόστ αντί του Κωνσταντακόπουλου, έχοντας εκτίσει την ποινή των τριών αγωνιστικών από την περασμένη σεζόν, ενώ πήρε θέση στο αρχικό σχήμα ως αμυντικός χαφ ο Κουκούτσης και ως αριστερός εξτρέμ ο Κουρούπης, στην θέση των Μπεγέτη (τραυματίας) και Βασιλόπουλου.
Από το 1ο κιόλας λεπτό η Καλαμάτα ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και μάλιστα, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 2΄ όταν μετά από ατομική προσπάθεια του Νικολόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Καλαντζή που προσποιήθηκε και έκανε το σουτ εντός περιοχής με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρέγκου.
Τα σουτ των Σαραντόπουλου και Γεωργιόπουλου δεν ενόχλησαν τον Μπρέγκου, όμως στο 23΄ ήρθε το γκολ σε μια ιδανική αντεπίθεση για την Καλαμάτα με τον Σαραντόπουλο να επιτίθεται από δεξιά και να βγάζει κάθετα στον Καλαντζή που βγήκε τετ α τετ με τον Μπρέγκου και με ωραίο πλασέ να σκοράρει για το 2-0.
Το δεξί κάθετο δοκάρι σταμάτησε δυο φορές στην ίδια φάση του 33ου λεπτού τον Τσουλάκο, ο Σαραντόπουλος στο 39΄ πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση μετά από ατομική προσπάθεια, όχι όμως και στο 41΄ όταν και βγήκε τετ α τετ με τον Μπρέγκου από δεξιά, μετά από εξαιρετική 40άρα μπαλιά του Μπαστακού από την άμυνα (3-0).
Στο 43΄ η Καλαμάτα πέτυχε και 4ο τέρμα με συνεργασία αλλά …Μπαρτσελόνα!
Καλαντζής – Λιόλιος συνεργάστηκαν άψογα από αριστερά, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα και ο Καλαντζής άφησε τη μπάλα κάτω από τα πόδια για τον επερχόμενο Τσουλάκο που έκανε το σουτ ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Μπρέγκου.
Στο β΄ μέρος η Καλαμάτα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τρία νέα πρόσωπα (Μπάρκας, Καλογερόπουλος, Νάτσης), οι Κουρούπης – Μπάρκας είχαν δυο καλές ευκαιρίες να σκοράρουν με τον δεύτερο να το καταφέρνει στο 55΄, όμως είχε υποδειχθεί νωρίτερα σε θέση οφσάιντ.
Το γκολ (5-0) εντέλει ήρθε στο 56΄ όταν ο Μπάρκας έδωσε την ασίστ και ο Καλογερόπουλος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Το απευθείας φάουλ του Νάτση στο 60΄ κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρέγκου, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το κοντινό σουτ από αριστερά του Κουρούπη στο 63ο λεπτό.
Λίγα λεπτά αργότερα ο Κουρούπης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 6ο γκολ της ομάδας του, με τον Μπάρκα να πλασάρει άουτ σε τετ α τετ με τον Μπρέγκου και να χάνει την ευκαιρία να κάνει 7 τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης στο 77ο λεπτό σούταρε σε κενή εστία μετά από γύρισμα του Λιόλιου από αριστερά, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω στο σώμα του Ντοχά που βρισκόταν πάνω στη γραμμή.
Ένα φανταστικό τέρμα σημείωσε ο Κουρούπης στο 80ο λεπτό, όταν «κρέμασε» τον Μπρέγκου από αριστερά με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ για το 7-0, όμως ο υψηλόσωμος πορτιέρο είπε «όχι» στον Νάτση σε τετ α τετ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με το 7-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.
Διαιτητές: Ι. Κουτσαναστάσης, Σ. Αθανασοπούλου, Γ. Μιχαλόπουλος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Τάσος Χατζηαγγελής) Κυριακόπουλος, Γεωργιόπουλος, Λιόλιος, Μπαστακός, Τζανετέας, Κουκούτσης (46΄ Νάτσης), Καλαντζής (46΄ Μπάρκας), Νικολόπουλος, Σαραντόπουλος, Τσουλάκος (46΄ Καλογερόπουλος), Κουρούπης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ (Μιχάλης Σκαρπαλέζος): Μπρέγκου, Θ. Καρδάσης, Χασάπης, Μωραγιάννης (71΄ Χ. Καρδάσης), Μπούρας – Σουλιμάς, Μαρκόπουλος, Γ. Σκαρπαλέζος (7΄ λ. τρ. Ντοχάς), Αναζίκος (46΄ Π. Καρδάσης), Παυλόπουλος, Αλεξόπουλος, Παπαβασιλόπουλος