Καλαμάτα- Τέλος Άγρας 3-0: Πέταγε «φωτιές» για ένα ημίχρονο

Με ένα δεκάλεπτο σούπερ απόδοσης στο ξεκίνημα του αγώνα η Καλαμάτα έβαλε τέλος στα όνειρα του Τέλου Άγρα για κάτι θετικό στην ρεβάνς της 2ης φάσης του Κυπέλλου και με σκορ 3-0 πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους “16”, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το Δώριο.

Υπό το βλέμμα του προέδρου της ομάδας Σταύρου Παπαδόπουλου οι μελανόλευκοι μπήκαν δυνατά και σ’ ένα “δαιμονισμένο” πρώτο δεκάλεπτο έβαλαν με τέρματα των Σαραντόπουλου, Βασιλόπουλου τις βάσεις της πρόκρισης. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καλαντζής ο οποίος έγραψε το 3-0 λίγο πριν το τέλος και η Μαύρη Θύελλα πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-2 (2-2 το πρώτο ματς).

Το δίλημμα των προηγούμενων ημερών για το τεχνικό δίδυμο της Μαύρης Θύελλας είχε να κάνει με την συγκρότηση της άμυνας. Αυτή την φορά για το κέντρο της άμυνας προτιμήθηκαν -για πρώτη φορά φέτος σε αρχικό σχήμα – οι Τζενετέας, Μπαστακός, ενώ δεξιά -εξαργυρώνοντας την καλή του παρουσία στους Γαργαλιάνους- ξεκίνησε ο Γεωργιόπουλος και αριστερά ο Λιόλιος. Οι Μάνα- Χατζηαγγελής κατέβασαν την Μαύρη Θύελλα σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Κουκούτση, Μπεγέτη αμυντικά χαφ, τους Σαραντόπουλο, Τσουλάκο, Βασιλόπουλο από δεξιά προς τα αριστερά στο κέντρο και φουνταριστό τον Καλαντζή.

Το πάθημα στο πρώτο ματς όπου η Καλαμάτα... άργησε να ξεκινήσει φαίνεται πως έγινε μάθημα και στην ρεβάνς οι μελανόλευκοι μπήκαν στο ματς με το ... μαχαίρι στα δόντια.

Η επιβράβευση δεν άργησε να έρθει καθώς μόλις στο 6’ ο Μπεγέτης γύρισε την μπάλα και ο επερχόμενος Σαραντόπουλος νίκησε τον Καλογήρου γράφοντας το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούε από τους περίπου 400 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Πριν καλά προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι η Καλαμάτα χτύπησε για δεύτερη φορά, δυο λεπτά αργότερα (8’). Ο Ο Γεωργιοπουλος έκανε ατομική προσπάθεια, έκοψε την μπάλα στον Βασιλόπουλο που με συρτό σουτ έκανε το 2-0.

Έχοντας πλέον “καπαρώσει” την πρόκριση η Μαύρη Θύελλα συνέχισε να πιέζει ενώ από την άλλη ο Τέλος Άγρας δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να κάνει το παιχνίδι που εγκλώβισε την Καλαμάτα στους Γαργαλιάνους. Οι μελανόλευκοι ζήτησαν πέναλτι στο 17΄όταν σε σουτ του Μπαστακού η μπάλα βρήκε τον Παπουτσή ενώ στο 28΄ήταν σειρά του Καλαντζή να απειλήσει αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από την Καλογήρου.

Η ομάδα του Γιώργου Πολυμενέα απείλησε για πρώτη φορά στο 33΄με σουτ του Μπούμπα ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δυο ακόμη φάσεις για τους γηπεδούχους. Στο 43’ ο Τσουλάκος είχε διπλή ευκαιρία, όταν το πρώτο σουτ αποκρούστηκε απο τον Καλογήρου και στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 45’ οι μελανόλευκοι ζήτησαν δεύτερο πέναλτι απο τον Νίκα σε τράβηγμα του Καλαντζή εντός της περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού και οι παπικτες του Τέλου Αγρα δεν φάνηκαν να έχουν το... κουράγιο και την δύναμη να βγούν στην επίθεση καιι να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Η Καλαμάτα είχε καλές ευκαιρίες με τους Τσουλάκο στο 49’, Κουκούτση στο 73’ και Μπάρκα στο 76’ για να έρθει τελικά το 3-0 με σουτ του ιδιαίτερα ορεξάτου Χρήστου Καλαντζή στο 87’.

Καλαμάτα: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος, Τζανετέας, Μπαστακός, Λιόλιος, Κουκούτσης, Μπεγέτης, Καλαντζής, Βασιλόπουλος (60’ Καλογερόπουλος), Τσουλάκοs (70’ Μπάρκας), Σαραντόπουλος (78’ Μερκούρης)

Τέλος Άγρας: Καλογήρου, Πότσης, Γεωργόπουλος (77΄Στασινόπουλος), Παπουτσής, Ανδρώνης Λυκούργος του Γεωργίου, Ανδρώνης Λυκούργος του Χριστόφορου, Εμμανουήλ, Μπούμπα, Γκότσης , Ερέκι,  Γεωργακόπουλος (36’ Μπακάκης)