Τέλος Άγρας- Καλαμάτα 2-2: Σοκ στο 94’ για Μαύρη Θύελλα!

Στην επιστροφή της στις τοπικές διοργανώσεις μετά από 35 χρόνια η Καλαμάτα πήρε σήμερα στους Γαργαλιάνους μια πρώτη γεύση τι έχει να αντιμετωπίσει τη φετινή σεζόν.

Απέναντι στον ψυχωμένο και παθιασμένο Τέλο Άγρα και αφού σπατάλησε ένα ημίχρονο ανούσιου ποδοσφαίρου με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή αλλά τελικά με πέναλτι στις καθυστερήσεις παραχώρησε 2-2 στους ερυθρόλευκους των Γαργαλιάνων στο πρώτο ματς της δεύτερης φάσης του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ο νεοαποκτηθείς Αλέξανδρος Ερέκι από την ομάδα του Γιώργου Πολυμενέα και ο Νίκος Βασιλόπουλος από πλευράς Καλαμάτας ήταν οι δυο μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα ο οποίος καθήλωσε τους 500 και πλέον θεατές που κατέκλυσαν τις κερκίδες στο γήπεδο Γαργαλιάνων.

Ο Ερέκι ήταν ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο και επίσης κέρδισε στις καθυστερήσεις του αγώνα το πέναλτι με το οποίο ο έμπειρος Κώστας Παπουτσής διαμόρφωσε το τελικό 2-2 ενώ από την άλλη μεριά ο Βασιλόπουλος μαζί με τον Χρήστο Καλαντζή ήταν αυτοί που ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο συνεπικουρούμενοι από τους Καλογερόπουλο, Μπεγέτη και Τσουλάκο έσωσαν την παρτίδα για την Καλαμάτα.

Ο Νίκος Βασιλόπουλος με δύο στημένα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο δημιουργός των τερμάτων της Μαύρη Θύελλας που δεν στάθηκαν αρκετά να της χαρίσουν τη νίκη. Στην πρώτη περίπτωση ο Καλαντζής βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να τη στείλει στο βάθος της εστίας του Καλογήρου ενώ στη δεύτερη περίπτωση ο Καλαντζής και πάλι βρήκε αρχικά την μπάλα η οποία πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λιόλιος σημείωσε το 1-2.

Τελικά όμως η ομάδα του Γιώργου Πολυμενέα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος όταν ο δαιμόνιος Ερέκι ξέφυγε στο 93’ από την άμυνα της Καλαμάτας αναγκάζοντάς τον Διονύση Γεωργιόπουλο να τον ανατρέψει. Το καθαρό πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο έμπειρος Κώστας Παπουτσής στο 94’ γράφοντας το τελικό 2-2 μέσα σε αποθέωση.

Κυκλοφορία χωρίς ουσία

Η ενδεκάδα της Καλαμάτας δεν διαφοροποιήθηκε σε σχέση με τα τελευταία φιλικά και έτσι στο σχηματισμό 4-4-2 ο Κωνσταντακόπουλος πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα ξεκίνησαν οι Σταματελόπουλος, Τζανετέας, Κουρέας, Λιόλιος, στην μεσαία γραμμή οι Καλογερόπουλος, Κουντάνης, Μπεγέτης, Βασιλόπουλος και στην επίθεση Τσουλάκοs Καλαντζής.

Ο Γιώργος Πολυμενέας από την άλλη παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 έχοντας μοναδικό επιθετικό τον Κούτρη αλλά με τους με τους Γκότση, Ερέκι να βγαίνουν απο πίσω.

Η Μαύρη Θύελλα είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά η σφιχτή αμυντική διάταξη των γηπεδούχων δεν της επέτρεψε να φτάσει πολλές φορές με αξιώσεις στην εστία στα καρέ του Καλογήρου. Εμφάνισε πρόβλημα στην παραγωγή του παιχνιδιού και η ανάπτυξη γινόταν κυρίως από αριστερά με τον Βασιλόπουλο να σηκώνει μεγάλο βάρος και τον Καλαντζή να προσπαθεί να υποδεχτεί όλες τις μπάλες ανάμεσα σε 2-3 πολλές φορές αμυντικούς του Τέλου Άγρα

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ανήκε στην Καλαμάτα όταν στο 11’ ο Καλαντζής έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο 15λεπτο άρχισαν να βγαίνουν όλο και περισσότερο από το καβούκι τους και να απειλούν.

Κύριος εκφραστής ο Γιάννης  Κούτρης ο οποίος ταλαιπώρησε σε αρκετές φάσεις τον Κουρέα που έδειξε εκνευρισμένος στο ξεκίνημα. Ο σέντερ φορ των γηπεδούχων απείλησε για πρώτη φορά στο 17’ όταν έκανε μπάσιμο αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Λιόλιος ενώ ήταν και η πρώτη γραμμή άμυνας των γηπεδούχων όταν οι μελανόλευκοι κατέβαζαν την μπάλα.

Στο 19’ οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο  σκορ όταν ο Ερέκι έπιασε σουτ από αριστερά στην κλειστή γωνία του Κωνσταντακόπουλου για να γράψει το 1-0.

Αλλαγές προσώπων και νοοτροπίας

Βλέποντας τα χάλια του πρώτου μέρους οι Μάνα- Χατζηαγγελής ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές. Οι Κουκούτσης, Γεωργιόπουλος μπήκαν αντί των Κουντάνη, Σταματελόπουλου και άλλαξε η διάταξη στην άμυνα. Ο Λιόλιος πήρε θέση δίπλα στον Τζανετέα και ο Κουρέας μετακινήθηκε στην αριστερή πλευρά ενώ θέση στα δεξιά πήρε ο Διονύσης Γεωργιόπουλος.

Η Καλαμάτα άρχισε να βγάζει με περισσότερη ευκολία τη μπάλα στην επίθεση ενώ με την πάροδο του χρόνου και έχοντας να υπερασπιστούν το υπέρ τους 1-0 οι γηπεδούχοι άρχισαν να συσπειρώνονται έξω από τα καρέ του Καλογήρου.

Η Μαύρη Θύελλα  έφερε το ματς στα ίσα με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βασιλόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με ανάποδο πόδι και έφερε την μπάλα στη περιοχή όπου ο Χρήστος Καλαντζής την βρήκε με κεφαλιά όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο δεύτερο δοκάρι του Καλογήρου για το 1-1.

Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία των μελανόλευκων που άρχισαν να πιέζουν ακόμα περισσότερο και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 53’ με τον Τσουλάκο ενώ στο 65’ ζήτησαν πέναλτι σε όταν η σέντρα -σουτ του Μπεγέτη βρήκε σε χέρι αμυντικού. Στο 68’ ο Τσουλάκοs και πάλι γύρισε τη μπάλα από καλή θέση άουτ ενώ η ανατροπή ήρθε στο 73’ όταν από κόρνερ του Βασιλόπουλου ο Καλαντζής έπιασε την κεφαλιά η οποία βρήκε αρχικά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λιόλιος από πολύ κοντά έκανε το 1-2 .

Το ματς συνέχεια έγινε σκληρό, με πολλές διακοπές και μαρκαρίσματα ενώ φωτιά είχε πάρει και η κερκίδα. Τελικά η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 93’ όταν ο Ερέκι  μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε καθαρά από το Γεωργιόπουλο και σωστά ο Μπλάνας έδωσε το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε επιτυχημένα ο Κώστας Παπουτσής για το 2-2!

Τέλος Άγρας: Καλογήρου, Πότσης, Γεωργόπουλος, Παπουτσής, Ανδρώνης Λυκούργος του Γεωργίου, Ανδρώνης Λυκούργος του Χριστόφορου (78’ Στασινόπουλος), Εμμανουήλ, Μπούμπα (83’ Μπακάκης), Γκότσης (90’ Μπάρο), Ερέκι,  Κούτρης

Καλαμάτα: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος (46’ Γεωργιόπουλος), Κουρέας, Λιόλιος, Τζανετέας, Μπεγέτης, Καλαντζής, Κουντάνης (46’ Κουκούτσης), Βασιλόπουλος, Τσουλάκοs, Καλογερόπουλος (78’ Κουκούτσης).