Με Καλαντζή η Μαύρη Θύελλα 1-0 τον δυνατό Ολυμπιακό Καλ. στα ... αποκαλυπτήρια

Με νίκη συνδύασε τα... αποκαλυπτήρια της νέας σεζόν η Μαύρη Θύελλα. Μπροστά σε περίπου 300 φιλάθλους επιβλήθηκε με 1-0 του Ολυμπιακού Καλαμάτας (το γκολ ο Χρήστος Καλαντζής) στο πρώτο ματς που έδωσε για την νέα χρονιά μετά από από τρείς εβδομάδες προετοιμασίας.

Οι μελανόλευκοι είχαν την κυριαρχία στο ματς και στο πρώτο μέρος είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα γκολ αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Λυμπερόπουλο. Ο Ολυμπιακός από την άλλη στάθηκε πολύ καλά δεδομένου ότι έχει ξεκινήσει αργότερα την προετοιμασία του. Οι Χατζηαγγελής- Μάνα χρησιμοποίησαν απο μια ενδεκάδα σε κάθε ημίχρονο ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Λιόλιος, Σαραντόπουλος.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν πολλές αλλαγές και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα.

Το φιλμ του αγώνα

3’ Συρτό σουτ του Καλαντζή έσωσε στην γραμμή ο Μπάλας
6’ Σουτ του Βασιλόπουλου η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
22’ Ο Τσουλάκος μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή αλλά ο Λυμπερόπουλος έπεσε στα πόδια του και αποσόβησε τον κίνδυνο
23’ Ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο ο Μπαζάνης άλλαξε την μπάλα με τον Τσαναλία και ο πρώτος έπιασε το σουτ που όμως δεν προβλημάτισε τον Κυριακόπουλο
35’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Μετά από γύρισμα του Σταματελόπουλου ο Τσουλάκος σε πρώτο χρόνο και ο Μπεγέτης στην συνέχεια σούταραν αλλά ο Λυμπερόπουλος έβγαλε ισάριθμες φορές.
42’ Ο Χρήστος Καλαντζής -από οριακή φάση για οφσάιντ -, έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού κέρδισε τις μονομαχίες πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.
75’ Σουτ του Κορομηλά απο καλή θέση, δεν ανησύχησε τον Ολυμπιακό
78’ Κεφαλιά του Κουρούπη μπλόκαρε ο Λυμπερόπουλος

Διαιτητής ο Ψηλοπαναγιώτης με βοηθούς τους Ταβουλαρέα, Νιάρχο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κυριακόπουλος, Γεωργιόπουλος, Κορομηλάς, Κουρέας, Τζανετέας, Μπεγέτης, Κουντάνης, Καλογερόπουλος (33’ λ.τ. Σταματελόπουλος), Βασιλόπουλος, Τσουλάκος, Καλαντζής (ά ημίχρονο), Κωνσταντακόπουλος, Σραματελόπουλος, Μπαστακός, Μερκούρης, Πουλάκος, κορομηλάς, Νικολόπουλος, Τζανετέας, Κουκούτσης, Κουρούπης, Μπάρκας (β΄ημίχρονο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛ.: Λυμπερόπουλος, Αργάνης, Γ. Μπάλλας, Μαρούδας, Τσαναλίας, Πολυμενέας, Τζίφας, Αναγωνστόπουλος, Μπαζάνης, Στυλιανόπουλος, Στριλίγκας. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σώκαλης, Τσεκάνι, Μαγουλιανίτης, Σταυρόπουλος, Ροβολής, Μπέρμπερι, Γεωργουλάκος.