Καλαμάτα- Χαλκίδα 0-4: Αδέρφια, πέσαμε!

Ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της Καλαμάτας για παραμονή στην κατηγορία έβαλε η Χαλκίδα η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την Μεσσηνιακή πρωτεύουσα και με 0-4 στέλνει στα… τάρταρα του τοπικού την Μαύρη Θύελλα!

Οι Ευβοιώτες έπαιξαν με έξυπνη τακτική και αφού στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα περίμεναν τους γηπεδούχους χτύπησαν στο τελευταίο 20λεπτο. Η Καλαμάτα είχε τις ευκαιρίες στο 0-0 να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά όλες πέρασαν ανεκμετάλλευτες και στο τέλος όπως γίνεται σ΄ αυτές τις περιπτώσεις το πλήρωσε.

Η μεσσηνιακή ομάδα ξεκίνησε με 4-1-4-1 με την τετράδα της άμυνας να αποτελούν (από τα αριστερά) οι Λιόλιος, Κασμερίδης, Τσόπελας, Γαλανόπουλος. Μπροστά τους βρέθηκε ο Κολημήτρας ενώ στο κέντρο βρέθηκαν ο Γκίνο με τον Μανουσάκη. Δεξιά έπαιξε ο Ραχίμ, αριστερά ο Τορεζάνι και στην κορυφή ο Καλαντζής.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Μαύρη Θύελλα πήρε τα ηνία του ματς και άρχισε να απειλεί τόσο από τον άξονα όσο και από τις πλευρές, κυρίως με τον Τορεζάνι ο οποίος πήρε πολλές πρωτοβουλίες. Η Χαλκίδα από την άλλη δεν έδειξε διάθεση να κλειστεί πίσω και εκδηλώνοντας επιθέσεις κυρίως με τον Τσατσαρώνη από αριστερά προσπαθούσε να φέρει την μπάλα στον «φουνταριστό» Σεχολάρι αλλά τις περισσότερες φορές με αναρθόδοξο τρόπο επιχειρώντας γεμίσματα.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να ανεβαίνουν και στο 20’ έφτασαν στην κορυφαία τους ευκαιρία στο ημίχρονο με την εκτέλεση φάουλ του Καλαντζή να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Κουμή.

Το ημίχρονο κύλισε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή αλλά πέραν αυτού ουδέν ενώ το ματς άρχισε να γίνεται και πιο σκληρό με αποτέλεσμα να βγαίνουν πιο εύκολα οι κάρτες του Σφακιανάκη κυρίως για διαμαρτυρίες και... κοκορομαχίες.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα μπήκε πιο δυνατά με τον Ραχίμ να έχει ανεβάσει την απόδοση του κατακόρυφα αλλά και πάλι οι τελικές που έγιναν δεν απέφεραν τίποτα. Όσο περνούσε μάλιστα ο χρόνος η Χαλκίδα έβγαινε απ' το καβούκι της και αφού η Καλαμάτα άρχισε να δείχνει σημάδια κόπωσης οι ευβοιώτες κτύπησαν στις αντεπιθέσεις με τον Σταματάκο να μην έχει... σταματημό.

Ήταν ηλίου φαεινότερο πως όποιος έβαζε πρώτος γκολ θα κέρδιζε και το ματς και κάπως έτσι συνέβη καθώς μετά το γκολ που δέχτηκε η Καλαμάτα στο 72’ από τον Τσούπρο βγήκε μαζικά στην επίθεση αφήνοντας εκτεθειμένο τον Σταυράκη που μάζεψε ακόμη τρεις φορές τη μπάλα από τα δίχτυα του (Σταματάκος 81’, 83’, Βαλκάνος 92΄)

Το φιλμ του αγώνα

1’ Ξεκίνησε το ματς με την Χαλκίδα στην σέντρα
5’ Μοιρασμένο το ματς στα πρώτα λεπτά. Η Χαλκίδα δείχνει να περιμένει όποτε της δίνεται η ευκαιρία βγαίνει στην επίθεση
8’ Ο Σταματάκος πήρε την μπάλα στην περιοχή αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και μπλόκαρε ο Σταυράκης
13’ Πρώτη τελική για την Καλαμάτα με τον Τορεζάνι να σουτάρει ψηλά άουτ
23’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Σε εκτέλεση φάουλ του Καλαντζή από το ύψος της περιοχής η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουμή
24’ Νέα ευκαιρία της Καλαμάτας με τον Καλαντζή. Ο Λιόλιος έβγαλε την σέντρα από αριστερά στην καρδιά της άμυνας αλλά ο σέντερ φορ της Καλαμάτας δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε
34’ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με συρτό σουτ του Ραχίμ να περνά μόλις άουτ
37’ Κίτρινη κάρτα στον Μανουσάκη
38’ Ατομική προσπάθεια του Γκίνο που έκοψε την μπάλα στον Τορεζάνι ο οποίος πλάσαρε άουτ
44' Μικροένταση στο ματς. Ο διαιτητής Σφακιανάκης έλυσε τις .... παρεξηγήσεις δείχνοντας κάρτες στους Τσόπελα, Τσατσαρή, Στασινόπουλο
48’ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ραχίμ έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Καλαντζής πρόλαβε τους αμυντικούς στο πρώτο δοκάρι αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ
50’ Ο Ραχίμ και πάλι από δεξιά έβγαλε την σέντρα αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία χωρίς να την βρεί κάποιος
51’ Κίτρινη στον Βαλκάνο για φάουλ στον Ραχίμ
55’ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ότα στην θέση του Μανουσάκη
58’ Αναγκαστική αλλαγή και για την Χαλκίδα. Ο Αχείμαστος στην θέση του Τσατσαρώνη
59’ Πρώτη καλή στιγμή για την Χαλκίδα με τον Λευτέρη Στασινόπουλο να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά τον Σταυράκη να μπλοκάρει
66’ Ευκαιρία για την Χαλκίδα με τον Σταματάκο να φεύγει στην κόντρα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο
69’ Σέντρα από δεξιά το Τορεζάνι, ο Ραχίμ έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ
72’ ΓΚΟΛ Η ΧΑΛΚΙΔΑ 0-1: Ο Τσούπρος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βαλκάνου ανοίγει το σκορ στην Παραλία
76’ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Τσουλάκος στην θέση του Γκίνο. Στο ίδιο λεπτό και ο Δ. Στασινόπουλος με τον Σπανό για την Χαλκίδα
81’ ΓΚΟΛ Η ΧΑΛΚΙΔΑ 0-2. Ο Σταματάκος έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε εύστοχα τον Σταυράκη
83’ ΓΚΟΛ Η ΧΑΛΚΙΔΑ 0-3: Ο Σταματάκος και πάλι στην αντεπίθεση κλειδώνει οριστικά τη νίκη της Χαλκίδας
92’ ΓΚΟΛ Η ΧΑΛΚΙΔΑ 0-4: Νέα αντεπίθεση της Χαλκίδας και 0-4! Ο Σταματάκος σε ρόλο δημιουργού αυτή την φορά έβγαλε στον Βαλκάνο που πλάσαρε εύστοχα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος (83’ Μπεγλεκτσής), Λιόλιος, Τσόπελας, Κασμερίδης, Κολημήτρας, Γκίνο (76’ Τσουλάκος), Μανουσάκης (55’ Ότα), Καλαντζής, Τορεζάνι

ΧΑΛΚΙΔΑ: Κουμής, Στασινόπουλος, Δημ. (76΄Σπανός), Τσατσαρής, Μπακομήτρος, Τσούπρος, Καραμπάς, Σταματάκος, Βαλκάνος, Σεχολάρι, Στασινόπουλος Λευτ., Τσατσαρώνης (58’ Αχείμαστος)