Καλαμάτα - Λεβάντε 4-0: Ζωντανή με … καρέ η Μαύρη Θύελλα

Στο πιο κρίσιμο (μέχρι το επόμενο) ματς τη χρονιάς η Καλαμάτα έδειξε σφυγμό και πήρε με 4-0 το πολύτιμο τρίποντο απέναντι στο Λεβάντε. Η Μαύρη Θύελλα έκανε το πιο παραγωγικό της παιχνίδι στην σεζόν αφού δημιούργησε πλήθος ευκαιριών και εάν ήταν περισσότερο εύστοχη στην τελική προσπάθεια το σκορ θα είχε πάρει …επικές διαστάσεις. Τα πρώτα τους γκολ με την φανέλα της Μαύρης Θύελλας πέτυχαν οι Ότα (7’), Κασμερίδης (20’) ενώ το ημίχρονο έκλεισε 3-0 με τον Ραχίμ (29’). Το καρέ συμπλήρωσε ο Τορεζάνι στο 66’.

Η Καλαμάτα ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 7’ και στην πρώτη τελική της προσπάθεια. Ο Ότα έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, κανείς από τους φιλοξενούμενους δεν έπεσε πάνω του και ο Αργεντίνος αφού προχώρησε πλάσαρε εύστοχα τον Χαραλαμπίδη.
Παρά το γκολ που δέχτηκαν νωρίς οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν διάθεση να αλλάξουν την τακτική τους. Συνέχισαν να περιμένουν την Καλαμάτα στο μισό γήπεδο και προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Η Μαύρη Θύελλα ωστόσο σε φάση που ξεκίνησε από στημένο κατάφερε με την συμπλήρωση του 20λεπτου να αυξήσει την διαφορά. Σε κόρνερ από αριστερά ο Καλαντζής σηκώθηκε ψηλότερα απ΄ όλους αλλά η κεφαλιά που έπιασε χτύπησε στην συμβολή των δοκαριών. Ο Κασμερίδης όμως πήρε το ριμπάουντ και με εύστοχο πλάσε έκανε το 2-0 (20’).

Η πίεση της Μαύρης Θύελλας συνεχίστηκε αφού το Λεβάντε δεν έδειχνε πως έχει τις δυνάμεις να κάνει κάτι για να ανατρέψει την κατάσταση. Στο 29’ ήρθε το 3-0 με σουτ του Ραχίμ από το ύψος της περιοχής έπειτα από σέντρα του Τορεζάνι.
Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος όπου η Καλαμάτα έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο. Ο Τορεζάνι αφού έχασε δυο… άχαστα τελικά έκανε το 4-0 στο 66’.

Το φιλμ του αγώνα

7’ ΓΚΟΛ 1-0 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Πρώτη τελική για την Μαύρη Θύελλα και 1-0. Ο Ότα πήρε την μπαλα έξω από την περιοχή και αφού ελίχθηκε έπιασε ωραλίο σουτ και νίκησε τον Χαραλαμπίδη
20’ ΓΚΟΛ 2-0 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Αυξάνει το προβάδισμα η ομάδα του καλογιαννίδη με τον Κασμερίδη. Μετά από κόρνερ, ο Καλαντζής έπιασε κεφαλιά στην συμβολή των δοκών και στην επαναφορά ο Κασμερίδης πλάσαρε εύστοχα
21’ Κίτρινη κάρτα στον Μπινιχάκη για σκληρό μαρκάρισμα
29’ ΓΚΟΛ 3-0 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ο Τορεζάνι έκανε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Καλαντζή που έκανε κίνηση και στρώθηκε στον Ραχίμ ο οποίος με συρτό σουτ νίκησε για τρίτη φορά τον Χαραλαμπίδη
35’ Μεγάλη χαμένη για την Καλαμάτα. Ο Ραχίμ έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Χαραλαμπίδης έκανε κακή εκτίμηση της τροχιάς της μπάλας αλλά ο Τορεζάνι προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ
46’ Με μια αλλαγή για κάθε ομάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Για την Καλαμάτα ο Τσιμικλής πέρασε στην θέση του Κολημήτρα ο οποίος έδειξε να έχει πρόβλημα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και για τους φιλοξενούμενους ο Πατσιαβούρας πέρασε στην θέση του Κομιώτη
49’ Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα στο δεύτερο ημίχρονο. Σέντρα του Ότα από δεξιά ο Καλαντζής έπιασε μονοκόμματο σουτ ψηλά άουτ
53’ Νέα ευκαιρία χαμένη για τον Τορεζάνι. Ο Γκίνο έβγαλε έξυπνα την κάθετη, ο αργεντίνος πήρε ωραία την μπάλα αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Χαραλαμπίδη
57’ Απείλησε και πάλι η Καλαμάτα με τον Ραχίμ. Ο πρώτος σκόρερ της Καλαμάτας έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, απέφυγε τον Χαραλαμπίδη αλλά άνοιξε την μπάλα και οι αμυντικοί πρόλαβαν να βάλουν την κόντρα
59’ Πρώτη καλή στιγμή για το Λεβάντε με τον Μάριο Μαρούδα να μην μπορεί να πλασάρει από καλή θέση
60’ Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Μπεγλεκτσής στην θέση του Καλαντζή
66’ ΓΚΟΛ 4-0 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σειρά του Τορεζάνι να βρεί τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο αργεντίνος πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και αφού πέρασε σαν σταματημένο τον Τζιαφέρη πλάσαρε εύστοχα για το 4-0
70’ Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Τσουλάκος στην θέση του Τορεζάνι
79’ Αλλαγή για το Λεβάντε. Ο Πυλαρινός στην θέση του Τζιαφέρη
80’ Ευκαρία για την Καλαμάτα. Ο Τσουλάκος έπιασε το σουτ από αριστερά αλλά ο Χαραλαμπίδης έδιωξε με γροθιές
85’ Ο Γκίνο αποχωρεί τραυματίας και η Καλαμάτα θα συνεχίσει με 10 αφού έχουν γίνιε και οι τρείς αλλαγές.
86’ Αλλαγή για το Λεβάντε. Ο Π. Μαρούδας στην θέση του Μπινιχάκη

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Τσόπελας, Κασμερίδης, Κολημήτρας (46’ Τσιμικλής), Ραχίμ, Γκίνο, Καλαντζής (60’ Μπεγλεκτσής), Τορεζάνι (70’ Τσουλάκος), Ότα

ΛΕΒΑΝΤΕ: Χαραλαμπίδης, Κολομπάκης, Οικονομόπουλος, Τζιαφέρης (79’ Πυλαρινός), Δούμουρας, Μαρίνος, Νινιός, Μπινιχάκης (86’ Π. Μαρούδας), Μάριος Μαρούδας, Στουπης, Κομιώτης (46’ Πατσιαβούρας)

Στον πάγκο για την Καλαμάτα οι Τσιμικλής, Κανταρτζής, Μπεγλεκτσής, Παλιούρας, Κεμάλι, Κακαλής, Τσουλάκος
Στον πάγκο για το Λεβάντε οι Πλατέλας, Μαρούδας Παν., Ρόκο, Σπίνος, Πυλαρινός, Πατσιαβούρας, Γεωργούσης

*Τρείς πρώην «καλαματιανοί» βρίσκονται στην αρχική 11άδα του Λεβάντε. Οι Νινιός, Δούμουρας και Μπινιχάκης