Παναρκαδικός- Καλαμάτα 2-0: Φάτσα με τον υποβιβασμό (vid)

Δεν σήκωσε κεφάλι ούτε στην Τρίπολη η Καλαμάτα και πλέον φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να αποφύγει το… μοιραίο και τον υποβιβασμό στο τοπικό πρωτάθλημα.
Ο Παναρκαδικός επιβλήθηκε με 2-0 με δυο γκολ στην αρχή και στο τέλος του ματς και έφτασε στην ενδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα η οποία όχι απλά τον διατηρεί στην πρώτη τριάδα αλλά πλέον μείωσε στον πόντο την διαφορά από τον Παναργειακό.
Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 7’ με εύστοχο πέναλτι του Δήμου το οποίο καταλογίστηκε σε ανατροπή του Κώτσιρα από τον τερματοφύλακα της Μαύρης Θύελλας Κώστα Παλιούρα ο οποίος πήρε για πρώτη φορά επί Καλογιαννίδη φανέλα βασικού και έκανε τραγικό λάθος χάνοντας την μπάλα. Το γρήγορο γκολ έκοψε τα πόδια των μελανόλευκων οι οποίοι παρότι στην συνέχεια πήραν μέτρα στο γήπεδο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.
Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Καλογιαννίδης έριξε στην μάχη τον Μανουσάκη και το δημιουργικό κομμάτι της Καλαμάτας βελτιώθηκε ενώ ο Παναρκαδικός άρχισε να υποχωρεί και να ψάχνει την... ζημιά στις αντεπιθέσεις. Τελικά, οι πράσινοι τα κατάφεραν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κώτσιρα ο οποίος έφυγε μόνος του, ντρίμπλαρε και τον Παλιούρα που πραγματοποιούσε έξοδο και σε κενή εστία πλάσαρε για το 2-0.

Το φίλμ του αγώνα

1’ Ξεκίνησε το ματς
5’ Φάουλ του Καδά η μπάλα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παλιούρα
6' Κερδισμένο πέναλτι για τον Παναρκαδικό. Ο Κώτσιρας έκλεψε την μπάλα από τον Παλιούρα ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Καλογεράκος καταλόγισε το πέναλτι. Την γλύτωσε με κίτρινη ο γκολκήπερ της Καλαμάτας
7' ΓΚΟΛ 1-0 ο Παναρκαδικος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δήμου
20’ Παιχνίδι κέντρου μετά το γκολ του Παναρκαδικού. Η Καλαμάτα προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο με ανάπτυξη κυρίως από δεξιά αλλά δεν έχει απειλήσει
23’ Πρώτη τελική για την Καλαμάτα με σουτ του Τορεζάνι, μπλόκαρε ο Ψυχογιός
26’ Κίτρινη στον Καλογερόπουλο για φάουλ στον Ραχίμ
32’ Ωραία προσπάθεια του Γογωνά, έκοψε την μπάλα στον Αγγελόπουλο ο οποίος σούταρε άουτ
45+2’ Τέλος ημιχρόνου στο γήπεδο του Παναρκαδικού με τους γηπεδούχους να προηγούνται 1-0
46’ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Καλογιαννίδης έριξε στην μάχη τον Μανουσάκη στην θέση του Κολημήτρα
49’ Σούτ του Καδά από καλή θέση η μπάλα πέρασε άουτ
60’ Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Η Καλαμάτα δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει
65' Πρώτη καλή φάση με τον Καλαντζή να ταλαιπωρεί τους αμυντικούς αλλά η σέντρα σουτ δεν είχε αποτέλεσμα
68’ Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Μπεγλεκτσής στην θέση του Ότα
69’ Μεγάλη στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Μανουσάκης έδωσε στον Καλαντζή ο οποίος ελίχθηκε και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά
70’ Πρώτη αλλαγή για τον Παναρκαδικό. Ο Αρώνης στην θέση του Αγγελόπουλου που βγαίνει χωλαίνοντας
74’ Ο Αρδάμης στην θέση του Δήμου
80’ Κίτρινη κάρτα στον Μανουσάκη για διαμαρτυρία
81’ Κεφαλιά του Αρδάμη με δυσκολία σε κόρνερ ο Παλιούρας
82’ Ο Άσεν στην θέση του Σαλαπάτα
87’ Κίτρινη κάρτα στον Αρδάμη
88’ Κλείνει τις αλλαγές ο Καλογιαννίδης. Ο Τσουλάκος στο ματς αντί του Κεμάλι
92' ΓΚΟΛ 2-0: Ο Κώτσιρας έφυγε μόνος στην αντεπίθεση μετά από μπαλιά του Άσεν πέρασε και τον Παλιούρα και πλάσαρε για το 2-0

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογιός, Γογωνάς, Μπούτας, Καστριτσέας, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Αγγελόπουλος (70’ Αρώνης), Δήμος (74’ Αρδάμης), Σαλαπάτας (82’ Ασεν), Καδάς, Κώτσιρας
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Κώστας Καλογιαννίδης): Παλιούρας, Γαλανόπουλος, Κεμάλι (88’ Τσουλάκος), Τσόπελας, Κασμερτίσης, Κολημήτρας (46’ Μανουσάκης), Ραχίμ, Γκίνο, Καλαντζής, Τορεζάνι, Ότα (68’ Μπεγλεκτσής)

Δείτε σε βίντεο την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δήμου για το 1-0